cookies
BIP

FESTIWAL AFRYKAMERA W SKOCZOWIE


Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław i... Skoczów – w tych miastach w połowie grudnia odbędzie się 14. Festiwal AfryKamera – Ogólnopolski Festiwal Filmów Afrykańskich, dzięki któremu dla widzów w Polsce dostępne będą najlepsze filmy Czarnego Lądu!

Chociaż Skoczów dzieli od wymienionych wyżej miast bardzo dużo (podobnie jak skromne kino studyjne w tym mieście od kin w wymienionych ośrodkach) to dzięki aktywności Teatru Elektrycznego mieszkańcy Skoczowa i okolic, mogą uczestniczyć na wielu płaszczyznach w przedsięwzięciach niezwykle ambitnych, dotykając kina światowego, nie tylko w komercyjnym/popularnym wydaniu. 

W tym roku w skoczowskim kinie po raz pierwszy zagości AfryKamera – najstarszy festiwal prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Festiwal ten jest wyjątkowy, gdyż ukazuje Afrykę widziana oczami Afrykanów, a nie z perspektywy europejskiej i amerykańskiej, do których przywykliśmy, karmieni kulturą masową. 

Począwszy od 2006, w ciągu 13 edycji AfryKamery, pokazano blisko 300 filmów z całego kontynentu. Część z nich to dzieła o światowej renomie, które zdobyły nagrody festiwalów w Cannes, Berlinie, Wenecji, Toronto i Sundance, bądź nominowane były do Oskarów.

Między 12 a 15 grudnia 2019 roku zapraszamy do Teatru Elektrycznego na fascynującą filmową wędrówkę po afrykańskim lądzie!

Krajem przewodnim 14. edycji festiwalu jest SUDAN. Tegoroczny program AfryKamery obejmuje najlepsze filmy twórców afrykańskich, filmy poświęcone środowisku naturalnemu oraz obrazom Afryki w polskim obiektywie. Zaplanowano m.in. pokazy filmów dla dzieci w ramach sekcji "AfroKids", których lektorem jest nie kto inny, jak Krystyna Czubówna. Ponadto podczas festiwalu zaprezentowane będą dwa bloki filmów krótkometrażowych, poświęcone duchowości i tożsamości.

Jak wygląda Afryka dzika? O tym, czy nasze stereotypy na temat tego kontynentu i jego mieszkańców są prawdziwe, warto przekonać się osobiście, biorąc udział w niezwykłym przeglądzie filmowym, zaplanowanym na połowę grudnia w skoczowskim teatrze Elektrycznym. 


BILETY: 16 zł normalny, 14 zł ulgowy
REZERWACJE: http//www.teatrelektryczny.pl

 

PROGRAM FESTIWALU:

#12grudnia (CZWARTEK)
17.00    AFROKIDS: Minga i złamana łyżka, reż. Claye Edou / Kamerun 2017 / dla dzieci 6+ (lektor Krystyna Czubówna
18.30  Keteke, reż. Peter Sedufia / Ghana 2017

#13grudnia (PIĄTEK)
17:00 AFROKIDS: Liyana, reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp / USA / Suazi 2017 / dla dzieci 10+ (lektor Krystyna Czubówna)
18.30   Miłosierdzie dżungli, reż. Joël Karekezi / Belgia / Francja 2018

#14grudnia (SOBOTA)
17:00 AFROKIDS: Liyana, reż. Aaron Kopp, Amanda Kopp / USA / Suazi 2017 / dla dzieci 10+ (lektor Krystyna Czubówna)
18:30 Utracone twarze, reż. Piotr Cieplak / Wielka Brytania 2017

#15grudnia (NIEDZIELA)
17.00    AFROKIDS: Minga i złamana łyżka, reż. Claye Edou / Kamerun 2017 / dla dzieci 6+ (lektor Krystyna Czubówna)
18.30   Spójrz na mnie, reż. Néjib Belkadhi / Tunezja / Francja / Katar 2018

#BlackFilmsMatter #AfryKamera2019

Seanse 14. AfryKamery odbywają się w kinie Teatr Elektryczny.

Festiwal finansowany jest przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ambasadę Republiki Południowej Afryki w Warszawie.

 Pliki do pobrania:

80_plakat-afry.jpg (3,92 MB) Images