Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

WYPRAWA „ŚLADEM BOHATERÓW BITWY SKOCZOWSKIEJ”


Pamiętacie obchody 100-lecia bitwy pod Skoczowem? Warto po raz kolejny przypomnieć heroiczny wysiłek wojskowych i cywilów, którzy w sytuacji zagrożenia swoich domów nie wahali się ruszyć na ratunek zagrożonej Małej i Dużej Ojczyźnie. Już w najbliższą sobotę, w święto Wojska Polskiego, rusza: Wyprawa „Śladem bohaterów bitwy skoczowskiej”, historyczny rajd pieszy, który poprowadzą: Wojciech Grajewski i Daniel Korbel. 

MCK „Integrator” wraz z Gminą Skoczów wsparli inicjatywę przygotowaną przez Fundację Volens oraz cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.Start wyprawy: 15 VIII 2020, tuż po godzinie 8:00 sprzed Szkoły Podstawowej nr 1 w Skoczowie (Ul. Mickiewicza 14).

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy i niezbędne środki bezpieczeństwa. Zob.: http://www.pth.cieszyn.pl/2020/08/sladem-bohaterow-bitwy-skoczowskiej.html; https://www.facebook.com/events/519228485516820/.

Kto zostanie upamiętniony w czasie rajdu? M.in. oficerowie, którzy nigdy nie odebrali najważniejszych odznaczeń wojskowych, gdyż przyznano im je pośmiertnie. Czym motywowano ich odznaczenia? Ich przełożeni pisali: 

"Oddziały 10 pp bijąc się już od 23 stycznia pod Cieszynem były wymęczone, wygłodzone i nie posiadały zbyt dużo amunicji, (...) [oficer ten] był jednym z tych, którzy z nadzwyczajnym poświęceniem narażało swe życie i przez to dając żołnierzom dobry przykład, przyczynił się do wytrwania w linji obronnej, którą aż do nadejścia posiłków musiano utrzymać. (...)"

"W bitwie pod Skoczowem od 28 do 30 stycznia 1919 r. (...) swoją osobistą odwagą i nieustanną czynnością był dla żołnierzy lśniącym przykładem poświęcenia, podtrzymując ich na duchu i zachęcając do wytrwania na stanowisku, które było nieustannie krzyżowym ogniem ostrzeliwane. W wykonywaniu swojego obowiązku padł też na polu chwały".

Kogo dotyczą powyższe cytaty? Przekonamy się już w sobotę...

Rajd odbywa się w ramach projektu „Generacja pamięci. Cieszyńskie drogi do Niepodległej”, realizowanego przez Fundację Volens oraz cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.