Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #1


Rozpoczynamy nowy cykl postów na facebooku, w których film stanie się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy fllirt ze sztuką #1

Cyklicznie będziemy polecać Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„KOD DA VINCI”, thiller, reż. Ron Howard, (2006 r.)

Kod da Vinci to pochodząca z 2006 r. popularna produkcja, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Dana Browna. Film przedstawia losy znanego badacza z Harvardu, Roberta Langdona, który zostaje pilnie wezwany do francuskiego muzeum – Luwr. Jak się okazuje, doszło tam do makabrycznego morderstwa!

   

Dlaczego autor powieści wybrał akurat to miejsce dramatycznych zdarzeń, tego nie wiemy, jednak z pewnością warto o Luwrze dowiedzieć się czegoś więcej: Muzeum znajduje się w centrum Paryża i jest ogromne! Mieści się w dawnym pałacu królewskim (Palais du Louvre). Do Luwru tłumy przyciąga „Mona Lisa”, obraz Leonarda da Vinci, przed którym ustawiają się długie kolejki! Każdego roku około 10 mln osób! Znajduje się tutaj nawet pół miliona dzieł sztuki, z czego ok. 38 tys. jest wystawianych na powierzchni 60 600 metrów kwadratowych, co znaczy że jest ono większe od powierzchni Watykanu!

Czy to nie wystarczająco dużo powodów by wykorzystać to miejsce jako tło wydarzeń w swoim filmie?
Obecnie Luwr tak samo jak inne muzea na świece są zamknięte, jednak w każdej chwili możemy urządzić sobie spacer online.
Wystarczy kliknąć link i wybrać jedną z kilku dostępnych ekspozycji:

Kliknij, by pospacerować po Luwrze!

Czy wiecie, że w 1911 roku, dokładnie w środę 23 sierpnia, paryski dziennik „Le Matin” na pierwszej stronie zamieścił tekst z wieścią o kradzieży malowidła?! Wiadomość ukazała się pod wszystko mówiącym tytułem: „Niewyobrażalne! Gioconda zniknęła z Luwru!”.


Jeżeli chcecie poznać kulisy sławy tego obrazu to koniecznie posłuchajcie Roberta Gajdy, architekta i urbanisty, wykładowcy akademickiego, współautora wideobloga o architekturze i sztuce Architecture is a good idea.:

Kliknij, by poznać kulisy sławy "Mona Lisy".


Tutaj, możecie zobaczyć "Mona Lise" z bliska:

Kliknij, a zobaczysz obraz pod lupą!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„GLADIATOR” – dramat historyczny, reż. Ridley Scott, (2000 r.)

Dokładnie 20 lat temu, swoją światową premierę miał „Gladiator” w reżyserii Ridleya Scotta. Mało kto wie, że do nakręcenia filmu reżysera zainspirował obraz Jeana Leona Gerome'a z 1872 roku „Pollice Verso”, który przedstawiał gladiatora oczekującego na kciuki w górę lub w dół od tłumu, zajmującego miejsca w Koloseum. „Ten obraz mówił mi wiele o Cesarstwie Rzymskim, całej jego chwale i niegodziwości. Wiedziałam wówczas, że zostałem wciągnięty” – mówił.

W filmie mamy okazję podziwiać perełkę antycznej architektury. Mowa o Wielki Amfiteatrze w Al-Dżamm na wschodzie Tunezji. Jest to drugi co do wielkości amfiteatr na świecie, zachowany w lepszym stanie niż słynne Koloseum!

   

Ta najbardziej monumentalna rzymska budowla w Afryce Północnej została w 1979 r. wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Oprócz tego zabytku, w filmie znalazły się też sceny nakręcone w Ajt Bin Haddu – najsłynniejszym, marokańskim ksarze w miejscowości Warzazat. Czerwone budowle otoczone palmowym gajem miały okazję pełnić funkcję scenerii w niezliczonych realizacjach filmowych. Kręcono tu między innymi: Grę o Tron, Asterixa i Obelixa czy Klejnot Nilu.

   

Przekonajcie się, jak tam jest pięknie!