Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #2


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką # 2

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 MŁYN I KRZYŻ” dramat historyczny, reż. Lech Majewski, (2011 r.)

Pieter Bruegel maluje obraz zatytułowany "Droga Krzyżowa", opowiadając przy tym losy dwunastu osób uwiecznionych na płótnie.

Zostają one przeniesione na ekran i ożywione z wykorzystaniem najnowszych technik! Ten niderlandzki malarz był znakomitym znawcą ludzkiej duszy! Uważnie obserwował zachowania i zwyczaje. Potrafił odkryć skrywane emocje i lęki. W swoich dziełach wyszydzał ludzkie ułomności  posługując się groteską i brzydotą. Mają one wysoce moralizatorski charakter. Teraz to my, mamy okazję poznajcie jego tajemnice!

Kliknij, a poznasz tajemnice Pietera Bruegela!

Dzięki zbiorom ważnych dzieł i największej na świecie kolekcji Bruegla Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu zawdzięcza swoją pozycję jako jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie!

   

Fot.: https://www.wien.info/pl/sightseeing/museums-exhibitions/top/kunsthistorisches-museum

Muzeum przygotowało stronę internetową, „Inside Bruegel”, która pozwala na bardzo dokładne przyjrzenie się dziewięciu pracom artysty, znanego z malowania obfitych w drobne detale obrazów. Po kilknięciu w dany obraz domyślny widok ustawiony jest na poziomie 20 cm, można go jednak zmniejszyć nawet do rozmiaru 2 mm! To oznacza, że możemy zobaczyć każde pociągnięcie pędzla artysty!

Kliknij i przekonaj się sam!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„PRZED WSCHODEM SŁOŃCA”, dramat/romans, reż. Richard Linklater, (1995 r.)

W pociągu jadącym do Wiednia poznają się francuska studentka Celine (Julie Delpy) i amerykański intelektualista Jesse (Ethan Hawke). Bohaterowie, przechadzając się po zabytkowych wiedeńskich uliczkach, prowadzą intelektualny flirt. Ich dyskusje dotyczą filozofii, religii i samotności, co w efekcie doprowadza do zrodzenia się między nimi ogromnego uczucia. Nic dziwnego, nie trudno zakochać się w Wiedniu!

Kliknij w link i przekonaj się sam!

Jeżeli Wiedeń, to nie sposób nie wspomnieć o Klimcie! Kto z nas nie zna choćby jednego dzieła tego austriackiego malarza, grafika, symbolisty. Jednego z najwybitniejszych przedstawicieli secesji i wiedeńskiego modernizmu?

Kliknij w link i posłuchaj o jego "Pocałunku"!

Wiedeń stanowi również świetny przykład, że spalarnia śmieci nie musi kojarzyć się z brudem, zanieczyszczeniami i zagrożeniem. Wszystko dzięki Friedensreichowi Hundertwasserowi – austriackiemu malarzowi, grafikowi, rzeźbiarzowi, performerze i aktywiście ochrony środowiska, znanym przede wszystkim z realizacji budowlanych.

   

Styl Hundertwassera to unikanie regularności, symetrii i linii prostych. Odważne zestawienia kolorów, fascynacja kształtem spirali, okna o różnych kształtach i wielkości. Do realizowanych budowli wprowadzał roślinność umieszczając np. drzewa i krzewy na dachach i we wnękach ścian.

   

Kliknij w link i zobacz więcej!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„LEGIONY” – melodramat wojenny, reż. Dariusz Gajewski, (2019 r.)

„Legiony” to opowieść o pokoleniu lat 1914-1916, które wywalczyło Polsce Niepodległość. Historia o młodych ludziach, którzy nie wahali się, by rzucić się w wir walki o odzyskanie państwowości, ale także o tych, którzy dopiero zrozumieli, że tylko w wolnej Polsce zrealizują swoje marzenia. W filmie mieliśmy okazję zobaczyć Cieszyńską Starówkę! Miasto cofnęło się w czasie o ponad sto lat za sprawą stylizowanych szyldów i plakatów. Cieszyn stał się fragmentem szlaku bojowego Legionów, który prowadził z Oleandrów i kończył w bitwie pod Kościuchnówką. Wcielił się w rolę galicyjskich Kielc.

   

   

Fot.: Dorota Krehut-Raszyk, https://beskidzka24.pl/cieszyn-kamera-akcja-2/

Kliknij, a zobaczysz jak wyglądał plan filmowy!

Przenieśmy się do XVI wieku, do czasów panowania księcia cieszyńskiego Kazimierza II. Wtedy w tym miejscu znajdował się plac targowy. W 1496 r. książę polecił zburzyć stary ratusz stojący pośrodku placu, a wybudować nowy w innym miejscu. Zobowiązał się, że plac zostanie niezabudowany, aby ułatwić prowadzenie handlu. Cieszyński ratusz wielokrotnie ulegał pożarom, ale za każdym razem był odbudowywany w tym samym miejscu i jego sylwetka pozostawała taka sama. Ostatni generalny remont Ratusza przeprowadzono w 1984 r. Wokół rynku stoją kamienice mieszczańskie z podcieniami. Obecny wygląd kamienic pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Nieopodal Rynku znajduje się Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Kliknij, by zobaczyć zbiory muzeum!

Zaglądnij tam koniecznie, a dowisz się skąd w Cieszynie ręka egipskiej mumii, która przeszła kiedyś badanie rentgenowskie!

Jeżeli zaciekawiła Cię ta historia to zerknij tutaj! Wystarczy kliknąć.