Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #9


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #8

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„OPOWIEŚCI Z NARNII: KSIĄŻE KASPIAN”,

fantasy, przygodowy, reż. Andrew Adamson, (2008)

Błędne Skały w dolnośląskich Górach Stołowych to miejsce dobrze znane filmowcom. Odgrywało rolę Narni. Reżyser zakochał się w tym krajobrazie i bardzo chciał go użyć już przy pierwszym filmie z serii. „Lew, czarownica i stara szafa” owszem mają niewielkie ujęcia z Gór Stołowych, jednak filmowcy przede wszystkim przyjechali tu i obfotografowali to miejsce. Nie pojawili się tu aktorzy. Na jego podstawie zbudowano w studiu w Nowej Zelandii dekorację. Adamson jednak nie dał za wygraną i gdy powstawała druga część, wrócił tu, choć znów nie na do końca tak, jakby chciał. Tym razem jednak udało się pokazać polanę przy wyjściu z labiryntu, gdzie w filmie rozstępują się przed Łucją brzozy.

   

Błędne Skały (lub czasem też Błędne Skałki albo Wilcze Doły) znajdują się na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych, niedaleko Kudowy-Zdrój i czeskiej granicy. Legenda mówi, że miejsce to stworzył Liczyrzepa. Niektórzy przybywali tu, szukając uzdrowienia, a inni ukrywali się podczas przemytu. Chodziły też opowieści o ludziach, którzy weszli do labiryntu, zgubili się i pomarli z głodu, a także o tych zaklętych w kamień.

Więcej dowiecie się tutaj - wystarczy kliknąć.

Poczekajcie do wiosny i wybierzcie się w Sudety tropem autora powieści „Cierpienia młodego Wertera”.

Tutaj dowiecie się więcej o szlaku.

 

„GRA O TRON”,

dramat, fantasy, przygodowy, reż. David Benioff, D.B. Weiss (2011-2019)

Dubrownik, zwany perłą Chorwacji, jest wpisany na listę UNESCO. Stał się oblegany przez turystów za sprawą unikalnego na skalę europejską Starego Miasta, które zachowało oryginalną średniowieczną strukturę w obrębie murów miejskich, przyjemnego klimatu i… produkcji filmowych.

Więcej o Dubrowniku możecie przeczytać tutaj: Kliknijcie!

  

  

W turystyce filmowej Dubrownik słynie przede wszystkim jako sceneria do serialu HBO „Gra o Tron”. Od 2. sezonu tej produkcji, Dubrownik „grał” stolicę Siedmiu Królestw – Królewską Przystań. To ulicami tego miasta odbył się słynny marsz pokutny Cersei Lannister z 5. sezonu „Gry o Tron”. Początek miał miejsce na Schodach Jezuickich pod kościołem jezuitów p.w. św. Ignacego Loyoli do Placu Gundulić. Natomiast fort Lovrijenac w zależności od potrzeb grał Czerwoną Twierdzę i mury Królewskiej Przystani. Jeżeli będziecie w tym miejscu, to polecamy Wam wybrać się szlakiem miejsc, w których kręcone były poszczególne sceny.

Więcej tutaj!

Na kanale Polimaty możecie posłuchać jak wyglądało życie w Dubrowniku w średniowieczu oraz dowiedzieć się czego bali się ludzie żyjący w tamtym okresie:

Wystarczy kliknąć!

 

„POLOT”, obyczajowy, reż. Michał Wnuk, (2020 r.)

Polot to historia o wkraczaniu w dorosłość, realizacji marzeń oraz przyjaźni wystawionej na próbę. Karol wraz z dwójką najlepszych przyjaciół stawia wszystko na jedną kartę - zamierza skonstruować innowacyjny sterowiec. Gdy na horyzoncie pojawią się duże pieniądze, młody wizjoner szybko przekona się, ile wyrzeczeń kosztuje własna firma. Karol będzie musiał ostrożnie dobierać zarówno przyjaciół, jak i biznesowych partnerów.

Posłuchajcie jak to jest, kiedy siedzicie w ogrodzie u swoich przyszłych teściów, skąd rozpościera się widok na Beskidy, a Wam wpada do głowy pomysł na pierwszy film! Tak to wspomina Michał Wnuk, reżyser filmu „Polot”: „Patrzyliśmy na wzbijające się nad Żar samoloty, zastanawialiśmy się z Kają, moją współscenarzystką, a teraz już żoną, skąd one nadlatują. Wskoczyliśmy w golfa i ruszyliśmy w stronę miejsca startu. Tak trafiliśmy do Aleksandrowic, tu oglądaliśmy ten niezwykły post-industrialny gmach dawnej fabryki szybowców, czy niezwykły hangar szybowców sprzed prawie stu lat - wszystko zaczęło nam się układać w jeden świat, jeden film. Potem trafiliśmy do Kaniowa, gdzie wśród hałd kopalni Silesia wyrosło nowoczesne miasteczko lotnicze z hangarami, jak z osady na Marsie. Także wymyślając film zobaczyliśmy go już w konkretnych miejscach i lokacje, które zobaczą Państwo w filmie były nagłówkami w scenariuszu.”

Jeżeli jadąc do Bielska-Białej, jedyne co udało Ci się zwiedzić to galerie handlowe - to błąd! Polecamy Wam artykuł, w którym znajdziecie 14 powodów, żeby wybrać się do Bielska, nie tylko na zakupy.

  

   

Bielsko-Biała to „mały Wiedeń” i nie ma w tym określeniu cienia przesady! Zobaczcie sami:

Wystarczy kliknąć

 

Wiedzieliście, że w Bielsku-Białej znajduje się niewielkie muzeum literatury, gdzie od niemal 30 lat ostatni polski skryba ręcznie przepisuje i ilustruje dzieła Reymonta? Ta fascynująca historia ma swój początek od tajemniczego snu.

 

 Więcej na kanale Busem Przez Świat - kliknijcie!