Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #13


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #13

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„HISTORIA ŻÓŁTEJ CIŻEMKI”

 historyczny, kostiumowy, dla dzieci, reż. Sylwester Chęciński (1961)

W czasie prac konserwatorskich przy ołtarzu Wita Stwosza zostaje znaleziona mała, żółta ciżemka. Aby się dowiedzieć, skąd się tam wzięła, trzeba się cofnąć o kilka wieków. Wawrzek, chłopiec ze wsi, od najmłodszych lat wykazuje talent artystyczny. Jego marzeniem jest zostać uczniem samego Wita Stwosza i rzeźbić jak on figury w drewnie. Po długiej wędrówce Wawrzek dociera wreszcie do Krakowa. Wkrótce dostaje się do pracowni mistrza. Dzięki zdolnościom i wytrwałej pracy zostaje dopuszczony do pomocy przy tworzeniu ołtarza.

Po ponad sześciu latach, z początkiem lutego, zakończyła się konserwacja jednego z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce - ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dłuta Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Prace były prowadzone w swoistej pracowni konserwatorskiej zaaranżowanej z tyłu ołtarza, dzięki czemu drewno, z którego zbudowany jest ołtarz i wyrzeźbione są figury, nie było narażone na zmianę temperatury i wilgotności powietrza. Konserwatorzy pracowali ponad tysiąc dni!

Zobaczcie!

Konserwacji poddane zostały elementy konstrukcyjne, wszystkie rzeźby i zdobienia snycerskie. Odsłonięto ich pierwotną kolorystykę, oczyszczając wszystkie elementy z zabrudzeń, przemalowań, retuszy i uzupełnień, które narastały w ciągu ponad 500 lat. Specjalistom zależało na tym, by podczas konserwacji jak najbardziej zbliżyć się do oryginału z czasów Wita Stwosza - odsłonić pierwotną, gotycką kolorystykę szat i karnacji postaci, by ołtarz wyglądał nie jak nowy, lecz, by zbliżyć się do tego, co mogli oglądać nasi przodkowie w średniowieczu.

  

  

Więcej o tym dziele sztuki możecie przeczytać, klikając w link:

Kliknij!

Zapraszamy Was na spacer po około 300 schodach prowadzących do wieży Bazyliki Mariackiej :

Wystarczy kliknąć.

Na Wieży Mariackiej pracuje siedmiu hejnalistów, jest jeden wakat. W grudniu ogłoszono nabór na hejnalistę, ponieważ jeden z nich przeszedł na emeryturę. O jeden wolny etat ubiegało się 35 kandydatów, w tym trzy kobiety. Tylko sześć osób przeszło etap gry na trąbce i zakwalifikowało się do kolejnego etapu – testów sprawnościowych, m.in. biegów na czas i podciągania na drążku.

  

Jesteście ciekawi, jak wygląda praca hejnalisty?

 Więcej tutaj, kliknij!

 

„CIEMNO, PRAWIE NOC”

thiller, reż. Borys Lankosz, (2019)

Film jest adaptacją powieści Joanny Bator, nagrodzonej w 2013 roku literacką Nagrodą Nike. Wydarzenia dzieją się w Wałbrzychu, którym wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci.

Do miasta swojego dzieciństwa, po latach powraca dziennikarka Alicja Tabor (Magdalena Cielecka). Reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę zaginięć dzieci. W trakcie prywatnego śledztwa nieoczekiwanie wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Alicja będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny.

Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas… Zamek Książ to główna atrakcja Wałbrzycha oraz jedno z najciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku. To nie tylko piękna budowla, tarasy z ogrodami czy park, ale także niesamowita historia pełna tajemnic oraz legend. Zwiedzanie Zamku Książ może zająć nawet cały dzień, a oprócz trzeciego co do wielkości zamku w Polsce w okolicy jest także sporo miejsc wartych zobaczenia.

  

  

  

Więcej tutaj!

Znajdują się tu barwne salony, gabinety oraz najpiękniejsza barokowa, słynna Sala Maksymiliana.

Kliknijcie tutaj, żeby zobaczyć jej wnętrza.

Polecamy Wam odwiedzić tutejsze Muzeum Porcelany. Zbiory muzealne są imponujące! Liczą dziś ponad 30 tys. eksponatów zgromadzonych w kilku działach: Historii Miasta i Regionu, Ceramiki oraz Sztuki.

Więcej tutaj - wystarczy kliknąć!

Wałbrzych wydaje się być fascynujący, prawda? Jeżeli nabraliście ochoty, żeby wybrać się do tego miasta, to polecamy Wam ten filmik:

 Kliknij!

 

„OSTATNIE DNI POMPEI”

dramat przygodowy, reż. Sergio Leone / Mario Bonnard, (1959)

Film na podstawie powieści Edwarda Bulwer-Lyttona. Przedstawia historię Glaucusa - rzymskiego centuriona, który w blasku chwały powraca do rodzinnych Pompejów. Okazuje się, że cała jego rodzina została wymordowana, a majątek rozgrabiony. Przyjaciele Glaucusa postanawiają pomóc mu w poszukiwaniu sprawców tej haniebnej zbrodni.

Pompeje założono w VI w. przed naszą erą. W 79 r. nastąpił wybuch wulkanu Wezuwiusz, który spowodował zniknięcie miasta na ponad 1,5 tys. lat! Gruba warstwa popiołu, rozgrzanych kamieni i lawy przykryła całe Pompeje, grzebiąc tysiące ludzi, zwierząt oraz licznych budowli.

  

  

Ciała ofiar kataklizmu uległy naturalnemu rozkładowi, pozostawiając po sobie pustą przestrzeń w warstwie popiołu, ziemi i kamieni. Archeolodzy wpuszczając do zastanej luki płynny gips wykonali odlew ciał, które kiedyś tam się znajdowały.

Zobaczcie!

Dzięki sukcesywnym pracom archeologicznym możemy dzisiaj podziwiać prawie całą metropolię w nienaruszonym kształcie. Stanowisko archeologiczne pełne jest pozostałości antycznych świątyń, domów mieszkalnych, łaźni, w których freski i mozaiki zachwycają. W Willi Misteriami znajdują się najpiękniejsze freski w Pompejach. Najciekawszym i najbardziej tajemniczym z fresków są „Misteria dionizyjskie” o długości 17 m i wysokości 3 m, przedstawiające 29 postaci biorących udział w obrzędzie.

Znajduje się tu ogromny amfiteatr, zbudowany w 80 roku p.n.e., który mieścił 20 000 osób. Był miejscem, w którym rozgrywały się walki gladiatorów, zawody sportowe oraz walki ze zwierzętami. W środku można poczuć klimat dawnych czasów i docenić jego dobrą akustykę. To właśnie w nim w 1971 roku odbył się legendarny koncert Pink Floyd „Live at Pompeii”, a 2016 roku wystąpił David Gilmour.

 Kliknijcie tutaj!

Na początku wspomnieliśmy o odkryciu, jeżeli jesteście ciekawi jakim, to koniecznie zaglądnijcie tutaj:

Więcej tutaj!