Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #15


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #15

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

"KING KONG"

przygodowy, fantasy (2005)

 

Realizacja remake’u "King Konga" zawsze była marzeniem Petera Jacksona. W jego filmie wzięły udział wielkie gwiazdy, takie jak Naomi Watts, Adrien Brody czy Joe Black. Nowa wersja filmu ma lepsze i bardziej realistyczne efekty specjalne: przyniosły mu one cztery nominacje do Oscara i trzy statuetki (wizualne efekty specjalne, dźwięk, montaż dźwięku). Film reklamowano jako "Największy i najlepszy remake wszech czasów". Ku zaskoczeniu wszystkich, jego wersja jest bliska oryginałowi. Jest też w niej kilka odniesień będących hołdem dla wersji z 1933 r.

Wszyscy zapewne kojarzą scenę kiedy wielka małpa wspina się na Empire State Building gdzie zostaje zestrzelona przez wojskowe samoloty. To 102-piętrowy wieżowiec Art Deco w Midtown Manhattan w Nowym Jorku. Budynek ma wysokość wysokości 443,2 m, łącznie z anteną. Ze względu na taką wysokość każdego roku uderza w niego około 100 błyskawic i robi to piorunujące wrażenie.

Więcej dowiecie się tutaj - wystarczy kliknąć!

  

Od 2017 roku budynek jest 5. najwyższym ukończonym wieżowcem w Stanach Zjednoczonych i 28. najwyższym na świecie. Właścicielami Empire State Building jest 2800 inwestorów. Nad budynkiem pracowało 3400 pracowników. Został on zaprezentowany w licznych filmach, np. „Bezsenność w Seattle”, „Elf” czy „The Amazing Spider-Man”. Empire State Building został wzniesiony w zaledwie 13 miesięcy. W 2011 roku badacze Cornell przeanalizowali miliony zdjęć i doszli do wniosku, że jest najczęściej fotografowanym budynkiem na świecie!

Chcecie zobaczyć jak wygląda w środku? Nie ma sprawy!

Oprowadzi Was sam Eminem.

 

„UKRYTA GRA”

thiller szpiegowski, reż. Łukasz Kośmicki, (2019)

Filmowa akcja jest pełna intryg. Przenosimy się do lat 60. Wydawałoby się, że konflikt USA i ZSRR toczy się daleko od Polski, ale niespodziewanie to Warszawa zostaje wskazana jako miejsce, w którym ma zostać rozwiązany. Wszystko rozegra się na szachownicy, na której zawalczą najlepsi gracze wydelegowani przez strony sporu. Tylko że chwilę przed wydarzeniem amerykański zawodnik nagle umiera. Służby muszą działać szybko: porywają genialnego matematyka Joshuę Mansky’ego (Bill Pullman), by ten zastąpił kolegę. Czy sprosta on starciu z sowieckim mistrzem Gawryłowem? Turniej jest tylko przykrywką dla tytułowej ukrytej gry niebezpiecznych szpiegów. Stawką jest powstrzymanie nuklearnego konfliktu, który na zawsze zmieni świat.

Akcja filmu dzieje się Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jest to drugi najwyższy budynek w Polsce (pod względem wysokości całkowitej), znajdujący się w śródmieściu Warszawy, przy placu Defilad 1. Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952–1955 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa w stylu art déco. Architektonicznie jest mieszanką socrealizmu i polskiego historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów.

  

Tutaj znajdziecie, więcej ciekawostek dotyczących PKiN:

Wystarczy kliknąć!

Budynek wciąż budzi emocje wśród niektórych mieszkańców Warszawy. Przeciwnicy dalszej obecności tej budowli w stolicy uważają go za symbol radzieckiej dominacji nad Polską. Pojawiały się koncepcje zasłonięcia go biurowcami, utworzenia w nim Muzeum Komunizmu „Socland”, a nawet zburzenia „kosmicznej osi przebijającej serce stolicy”. Zwolennicy uważają, że budynek PKiN pełni obecnie wiele użytecznych funkcji i trwale wpisał się w krajobraz miasta, a jego zburzenie byłoby jedynie aktem barbarzyństwa. Więcej na temat tego sporu tutaj:

Kliknij!

 

"JESTEM LEGENDĄ"

horror, sci-fi, reż. Francis Lawrence (2007)

Nowy Jork jest miastem chętnie wybieranym przez twórców filmów science-fiction. Do tych właśnie należy “Jestem legendą” z Willem Smithem w roli głównej. W wyniku nieudanej próby stworzenia leku na raka ludzkość została zaatakowana przez wirusa, który jednych zabija, a innych zamienia w zombie. Na Manhattanie pozostał tylko jeden człowiek, który pracuje nad szczepionką na wirusa.

 W filmie możemy zobaczyć sceny, w których ruchliwe dotychczas ulice Nowego Jorku zarosły trawą, a budynki zaczęły się sypać. To niezwykle przemawiający do wyobraźni obraz opuszczonego miasta. Zobaczymy też zrujnowany Most Brookliński, który należy do najstarszych wiszących mostów na świecie.

 

  

Brooklyn Bridge łączy Dolny Manhattan z Brooklynem. Poruszają się po nim samochody, a nad nimi po kładce spacerują piesi i jeżdżą rowerzyści. Most powstał w latach 1870 – 1883 i ułatwia przeprawę przez East River. Jest długi na 1825 m, a jego przejście zajmuje ok. 40 min. Most Brookliński jest atrakcją samą w sobie. Monumentalne są jego kamienne wieże zbudowane w stylu neogotyckim, a ogromne wrażenie robi masa kabli z nich wychodząca. To one podtrzymują jezdnię, po której poruszają się auta. Tutaj dowiecie się więcej faktów o historii jego budowy:

Kliknij w link, a dowiesz się więcej!

Zapraszamy na niezwykle widowiskowy spacer:

Wystarczy kliknąć!

Most ten od pokoleń stanowi inspirację dla artystów. Posłuchajcie Franka Sinatry w utworze „The Brooklyn Bridge”: 

Posłuchaj!

Po jednej stronie mostu znajduje się Manhattan - jedna z tętniących życiem dzielnic w mieście, gdzie zbiegają się biznes, sztuka, kultura i rozrywka. Słynie z Wall Street, Central Parku i oszałamiających drapaczy chmur, w tym słynnego Empire State Building.

Tutaj znajdziecie ponad 30 ciekawostek o tym miejscu:

Kliknij, a dowiesz się więcej!