Ochrona danych osobowych
Derklaracja dostępności
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #16


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #16

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„TURYSTA”

przygodowy, szpiegowski reż. Florian Henckel von Donnersmarck (2010)

 

Frank Tupelo (Johnny Depp) wybrał się w podróż po Europie, aby móc zapomnieć o złamanym sercu w Stanach Zjednoczonych. W trakcie podróży do Wenecji w jego oko wpada Elise Clifton-Ward (Angelina Jolie). Nie spodziewa się, że kobieta jest w rzeczywistości kochanką Alexandra Pearce'a, geniusza finansowych przestępstw, który po zmianie twarzy ukrywa się właśnie gdzieś w Europie. W tych warunkach Frank zostaje włączony w międzynarodową intrygę…

Jak będziecie w Wenecji, wybierzcie się na spacer śladami filmu: wystarczy kliknąć.

 Jak będziecie w Wenecji, wybierzcie się na spacer śladami filmu: wystarczy kliknąć!

W tle „Turysty” co jakiś czas pojawia się Bazylika Santa Maria della Salute, nazywana perłą miasta. To barokowe dzieło wybudowane w XVII wieku. Budowla została wzniesiona w podziękowaniu świętej za zakończenie epidemii dżumy. Bazylika zaprojektowana przez architekta, Bladassare Longhena, jest malowniczo położona nad Kanałem Grande, największym i najszerszym kanałem w Wenecji. Prace nad konstrukcją trwały prawie 50 lat, od 1631 do 1687 roku.

Co ciekawe, w filmie ani razu nie pokazano miejsca, które chyba najbardziej kojarzy się z Wenecją – Placu św. Marka. Jest to jednocześnie największy i najbardziej znany plac miasta. Jego historia rozpoczyna się już w IX wieku i nieodzownie wiąże się w budową bazyliki św. Marka. Ówczesny plac był zdecydowanie mniejszy, został powiększony do obecnych rozmiarów dopiero pod koniec XII wieku. Po dziś dzień jest on miejscem ważnych wydarzeń i uroczystości. To właśnie tutaj, w Pałacu Dożów (Palazzo Ducale) urzędowali najważniejsi dla Wenecji władcy, a w sąsiadującej z pałacem Bazylice św. Marka przyjmowano najważniejszych gości, arystokratów i przywódców państwa. Obecnie Plac znany jest również… z częstego zalewania wodą, zwłaszcza zimą.

  

  

Wenecja słynie, także z karnawału! Jak myślicie, co kryje się za tą dawną tradycją z maskami i kostiumami, które podczas świętowania dominują ulice miasta?

Tutaj znajdziecie więcej informacji:

 Kliknijcie!

  

  

Kliknijcie - linku znajduje się, aż 99 ciekawostek o tym niesamowitym miejscu!

 Kliknijcie tutaj!

 

„ZAKOCHANI W RZYMIE”

komedia romantyczna, reż. Woody Allen (2012)

Tym razem Rzym, a tam nieśmiertelna opowieść o ludziach omotanych miłością i namiętnością! Film „Zakochani w Rzymie” pełni wideo-reklamę miasta, sceny nakręcono w aż 69 miejscach - począwszy od rzymskich ulic i kafejek, a skończywszy na wnętrzach Watykanu i Schodach Hiszpańskich.

  

Od drugiej połowy 2019 roku obowiązuje zakaz siadania na słynnych schodach pod karą wysokiej grzywny. Przez większość dnia przejście pilnowane jest przez parę policjantów, którzy gwiżdżą na turystów próbujących usiąść do zdjęcia. Decyzja o wprowadzeniu zakazu jest bardzo kontrowersyjna - ma zarówno szerokie grono zwolenników, jak i przeciwników. Jednym z argumentów za wprowadzeniem zakazu był fakt, że spożywający posiłki turyści brudzili wyremontowane stopnie.

"W Rzymie duża część życia i aktywności jego mieszkańców rozgrywa się na zewnątrz, na ulicach i w kafejkach" - powiedział o włoskiej stolicy Woody Allen. - "To tak niesamowite miasto, że wystarczy po prostu spacerować po nim. Jest dziełem sztuki samo w sobie".

  

  

  

 

Dajcie się zaprosić na wycieczkę śladami filmu:

Wystarczy, że klikniecie tutaj!

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej o systemie budowania starożytnych dróg zajrzyjcie tutaj:

Kliknijcie!

Będąc w Rzymie koniecznie trzeba „odskoczyć”, by odwiedzić inne państwo – Watykan. Szczególnie polecamy wizytę w Muzeum Watykańskim oraz w Bazylice Św. Piotra, gdzie znajduje się Pieta watykańska. To słynne dzieło przedstawia Maryję trzymającą w ramionach zdjętego z krzyża Jezusa. Madonna jest w typie nordyckim, lecz Michał Anioł nadał jej indywidualne rysy. Rzeźba odznacza się wyjątkową harmonią, stanowiąc klasyczny przykład renesansowego podejścia do dzieła sztuki. Madonna jest niewzruszona, nie ukazująca specyficznych cech ani uczuć. Rzeźba jest wykończona, co ją odróżnia od pozostałych dzieł Michała Anioła. Uważa się, że artysta nadał Piecie elegancki wygląd poprzez wypolerowanie jej powierzchni pumeksem!

  

 

„WŁOSKIE WAKACJE”

dramat, komedia, reż. James D’Arcy, (2020)

Obraz w reżyserii Jamesa D’Arcy. Główny bohater Robert grany przez Liama Neesona nie ma zbyt dobrych relacji z synem. Po tym jak Jack wpada w finansowe kłopoty, wspólnie przyjeżdżają do Włoch, aby wyremontować i sprzedać rodzinną willę w Toskanii. W filmie pokazano zabawne perypetie ojca i syna, których nie brakowało przy pracach remontowych. Pokazano również cudowne klimaty Toskanii oraz zbawienny wpływ znajomych, którzy wpłynęli pozytywnie na zatarte relacje rodzinne. Pod wpływem Toskanii główni bohaterowie filmu postanowili odbudować i poukładać na nowo swoje sprawy.

Toskania to jeden z najbardziej fascynujących regionów we Włoszech. Kraina malutkich miasteczek, strzelistych cyprysów, krętych ścieżek, średniowiecznych zamków, tajemniczych opactw i dobrego wina.

  

  

Tutaj znajdziecie porady, jak zwiedzić Toskanie samochodem:

Kliknij!

W filmie pokazano miasteczko Monticchiello oraz wiejskie plenery Val d’Orcia - to najbardziej malownicza część Toskanii, znana z pocztówkowych krajobrazów, urokliwych miasteczek, krętych dróg obrośniętych cyprysami oraz wybornej kuchni i wina. Mimo bardzo dużej popularności doliny można w niej znaleźć miejsca niezadeptane przez masową turystykę. Jednym z nich jest malutkie Monticchiello położone na wzgórzu.

W Monticchiello jest jednak miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. To Chiesa dei Santi Leonardo e Cristforo – kościół św. Leonarda i Krzysztofa. Znajdują się w nim pochodzące ze średniowiecza freski, które odkryto dopiero w ubiegłym stuleciu.

Zobaczcie sami!

Wystarczy kliknąć!