Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #17


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #17

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„RATATUJ”

animacja, familijny, reż. Brad Bird, (2007)

Paryż to nie tylko stolica mody, można tam też smacznie zjeść dzięki temu, że w mieście jest wiele utalentowanych kucharzy. Remy jest jednym z nich, marzy o pracy w ekskluzywnej restauracji. Jest zdeterminowanym pasjonatem, więc nic nie powinno stać mu na przeszkodzie. Jest jednak jeden mały problem… Remy jest szczurem.

„Ratatuj” to bajka, która zachwyca jakością animacji oraz dubbingiem. Jest to ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i pokonywaniu wszelkich przeciwności, który los stawia nam na naszej drodze. Pokazuje to nam, że warto być wytrwałym i nie tracić nadziei na spełnienie marzeń!

Jeżeli oglądaliście bajkę o sympatycznym szczurku, to pewnie kojarzycie moment kiedy przysiada na gzymsie, w łapkach trzymając drewnianą łyżkę i z rozmarzeniem spogląda na miasto. W tle widać popularną budowlę… Wiecie jaką? Podpowiadamy: 18 tysięcy metalowych części i 2,5 miliona nitów, 9 tysięcy ton żelaza, 300 metrów wysokości.

  

To wymiary jednego z najsłynniejszych symboli Paryża! Wieża powstała z okazji paryskiej Wystawy Światowej, mając za zadanie prezentację Francji jako kraju zaawansowanego technicznie i inżyniersko, nowoczesnego, gotowego do przyjęcia roli europejskiego lidera w nowym wieku. Gigantyczna konstrukcja stanęła na Polach Marsowych, w zachodniej części miasta. Plan zakładał, że po 20 latach zostanie rozebrana.

Zobaczcie niesamowity pokaz świetlny, który odbył się z okazji 130 lat od ukończenia projektu!

Kliknijcie tutaj!

Część Paryżan nienawidziła wieży. XIX-wieczni architekci potępili ją za nadmierne wykorzystanie żelaza, uznawanego za nieszlachetny materiał budowlany. Pisarz Guy de Maupassant pisał, że codziennie jada posiłki w mieszczącej się na niej restauracji: "to jedyne miejsce, z którego jej nie widać" - tłumaczył. "Opuszczam Francję i Paryż, wieża Eiffla zbyt silnie działa mi na nerwy" - oświadczył. Emile Zola przewidywał, że wieża "zmiażdży Notre Dame swą barbarzyńską masą".

Eiffel jednak nie chciał rozstać się z urzeczywistnieniem swojego projektu po ledwie 20 latach. Aby uniemożliwić rozbiórkę wieży, założył na niej laboratorium meteorologiczne. Od demontażu ocaliły ją także udane próby z telegrafem bezprzewodowym, umieszczonym na jej szczycie, później pierwsze eksperymenty z transmisją telewizyjną w 1935 r.

Tutaj znajdziecie 19 mało znanych ciekawostek o tej budowli:

Wystarczy kliknąć!

 

„WSZYSCY JESTEŚMY CHRYSTUSAMI”

dramat, reż. Marek Koterski (2006)

Archikatedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu, to tu kręcono film opowiadający o losach Adama Miałczyńskiego - "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". Jest to historia przedstawiająca trudne życie alkoholika w nawiązaniu do drogi krzyżowej. W katedrze kręcono wszystkie sceny z bohaterem opowiadającym o obrazach przedstawiających ostatnią drogę Jezusa przed śmiercią. Katedra wrocławska położona jest w najstarszej dzielnicy miasta, na Ostrowie Tumskim, nazywana jest matką kościołów śląskich. To trójnawowa gotycka bazylika pochodząca z XIII–XIV wieku. Uważa się ją za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Katedra jest perełką architektoniczną pełną kunsztownych zdobień oraz miejscem, gdzie można posłuchać muzyki największych organów w Polsce.

 

Jeżeli będziecie we Wrocławiu to wybierzcie się śladem miejsc z filmiku:

Kliknijcie!

Szczególnie chcemy Wam polecić wizytę w miejscu, które oczarowuje, każdego, kto widzi go po raz pierwszy! Mowa o podwórku między ulicą Jedności Narodowej a Roosevelta, które wygląda jak wielka galeria. Za sprawą murali zwykłe szare podwórko zamieniło się w krainę jak z baśni. Kolorowe obrazy, rzeźby i płaskorzeźby wyglądają jak żywe!

Zobaczcie!

Inicjatywę zapoczątkowali twórcy Ośrodka Kulturalnej Animacji Podwórkowej. Artyści postanowili wyjść ze swoimi działaniami na zewnątrz i zaprosili do wspólnego malowania sąsiadów. Wrocławianie stworzyli tutaj swoje własne portrety!

Uwiecznili też swoje pasje i hobby – od ulubionych czworonożnych pupili po historię i kibicowanie. Znalazły się tutaj również cytaty z wierszy, odwołania do historycznych wydarzeń, jest też kilka portretów znanych osobistości.

  

  

 

„PASJA”,

dramat, biblijny, reż. Mel Gibson (2004)

Mel Gibson o tym włoskim mieście mówił tak: […] gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, straciłem głowę, bo była po prostu idealna. Matera, a dokładniej jej zabytkowa dzielnica zwana Sassi, uchodzi za jedno z najstarszych miast na świecie. To ona grała Jerozolimę w filmie „Pasja”.

To unikatowe w skali światowej miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z fasadami murowanymi. Dziś przewodnicy i biura podróży przygotowują specjalne wycieczki śladami Pasji, a turyści mogą na własne oczy zobaczyć miejsca, w których filmowano poszczególne sceny, np. via Muro (Droga Krzyżowa), kościół Madonna delle Virtù (Ostatnia Wieczerza) czy Belvedere di Murgia Timone (ukrzyżowanie Chrystusa). Na terenie Sassi znajduje się też niewielka grota zaadoptowana na salę kinową, w której obejrzeć można reportaż o produkcji filmu.

 

  

Zobaczcie sami!

Miasto, w świadomości Włochów, jeszcze 70 lat temu praktycznie nie istniało. Nie było tam elektryczności czy bieżącej wody. Było wtedy jedynie siedliskiem chorób i ubóstwa. Umieralność dzieci sięgała tam 50%, a około 90% obywateli było analfabetami. Mieszkańcy innych regionów Italii oraz władze, które skupiały swą uwagę głównie na bogatej północy, nie zdawały sobie sprawy z warunków panujących w kamiennym mieście, aż do ukazania się książki „Chrystus zatrzymał się w Eboli” Carla Leviego. Przerażający obraz Matery nakreśliła w książce siostra autora, Louise i to właśnie jej relacji miasto zawdzięcza nagły zwrot w swojej historii, a my zawdzięczamy to, że możemy teraz podziwiać jedno z najpiękniejszych miast świata.

Tutaj znajdziecie kilka wskazówek o atrakcjach, które koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w tym miejscu:

Kliknijcie tutaj!