Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #18


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #18

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„ŻYCIE JEST PIĘKNE”

reż. Roberto Benigni, dramat/komedia/wojenny (1997)

Włoski film z 1997 roku, który został obsypany nagrodami, niezwykła opowieść o Holocasuście. Guido Orefice wraz z synem Giosue trafiają do obozu koncentracyjnego. Ojciec, zdając sobie sprawę z zagrożenia, stara się odizolować syna od obozowych realiów, wmawiając mu, iż w rzeczywistości jest to tylko gra. Oczywiście filmu nie można traktować dosłownie, lecz jako piękną opowieść o miłości, poświęceniu i determinacji, która pozwala wyjść z największych opresji.

Arezzo - jest to niewielkie miasto położone we wschodniej części Toskanii. Tam kręcono początkowe sceny, które stanowią prawdziwą idyllę. Historia miasta sięga czasów etruskich, a największy rozkwit przypada na XIV wiek. Miasto od początku urzeka swoją architekturą. W czasie wędrówki po wąskich, krętych uliczkach nikogo nie zdziwi, że Roberto Benigni właśnie tutaj zdecydował się nakręcić swój film. Nie musimy się martwić, że przegapimy miejsca nagrywania różnych scen, ponieważ są one oznaczone tabliczkami. To sprawia, że bez problemu możemy wybrać się na wędrówkę filmowym szlakiem.

 

 

 

 Zobaczcie, co warto zobaczyć w Arezzo!

Piazza Grande to najstarszy plac w mieście, który przez wiele osób uznawany jest za najpiękniejszy w całej Toskanii, a nawet Włoszech. Chociaż otaczają go budynki pochodzące z różnych epok, a mimo to szczyci się doskonałą harmonią. Inną ciekawą cechą placu jest jego nieregularny kształt. Swój obecny wygląd utrzymuje od XVI wieku. W każdy pierwszy weekend miesiąca odbywają się tam jedne z najważniejszych we Włoszech Targi Antyków. Ponadto, w przedostatnią sobotę czerwca oraz pierwszą niedzielę września na Piazza Grande ma miejsce Giostra del Saracino, czyli historyczne wydarzenie przypominające turniej rycerski. W tym czasie można zobaczyć mieszkańców w prawdziwych strojach z epoki!

 Bazylika św. Franciszka to jedna z najstarszych i najpiękniejszych świątyni w Arezzo. Jej budowę rozpoczęto w 1200 roku, ale w XIV wieku została przebudowana. Inspirację tego działania stanowiła prostota estetyki franciszkańskiej, od tamtego czasu jedynymi ozdobami budynku są ramka biegnąca wokół krawędzi dachu, okna ze spiczastym łukiem oraz różane okno nad wejściem. Wewnątrz znajdują się przepiękne freski przedstawiające 15 scen z legendy o prawdziwym krzyżu wykonane przez Piero della Francesco.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej - kliknijcie tutaj!

 

"ŚPIĄCA KRÓLEWNA"

animacja, musical, baśń, reż. Clyde Geronimi (1959)

Śliczna księżniczka Aurora zapada w głęboki sen wskutek rzuconej przez wiedźmę klątwy. Przepowiednia głosi, że tylko pocałunek młodego księcia Filipa może odwrócić czar.

Zamek w Usse nad Doliną Loary upodobała sobie arystokracja i królowie francuscy. Położone nad brzegami rzeki okazałe zamki i pałace przyciągają rzesze turystów. Zamek nazywany ,,zamkiem jak z bajki” położony jest na skraju lasu, nad rzeką Indre. W XVII wieku Usse stał się inspiracją dla francuskiego baśniopisarza epoki baroku Charlesa Perraulta, który podczas pobytu na zamku napisał „Śpiącą Królewnę”.

 

  

  

Zobaczcie sami to niezwykłe miejsce!

W czasach trochę nam bliższych zainspirował Walta Disney’a. Strzelające w niebo białe wieżyczki i flanki, ściany, które zdobią wysokie okna… Usse to prawdziwy zamek Śpiącej Królewny – tej oryginalnej i tej filmowej.

Możemy tutaj podziwiać poszczególne sceny z baśni, gdzie na każdym kroku widać ogromną dbałość o szczegóły. Zobaczymy króla i królową we wspaniałych szatach, w czasie uczty na cześć swojej córki Aurory, na którą zaprosili 12 wróżek. Poznamy złą wróżkę Carabosse, a na koniec księcia, który obudzi śpiącą królewnę…

Pamiętacie bajkę o „Śpiącej królewnie”? Jeżeli tak, na pewno pamiętacie ten utwór, posłuchajcie go w wykonaniu orkiestry:

Wystarczy kliknąć!

 

ANIOŁY I DEMONY”

thiller, reż. Ron Howard, (2009)

Profesor uniwersytetu Harvarda Robert Langdon trafia na trop wielowiekowego bractwa znanego pod nazwą Iluminaci, które planuje dokonać zemsty podczas trwającego w Watykanie konklawe. Dużym atutem, tego trzymającego w napięciu filmu są przedstawione w nim rzymskie plenery oraz słynne miejsca, takie jak: Piazza del Popolo, Piazza Navona, Castel St. Angelo, barokowy kościół Santa Susanna. Widzowie mają okazję przyjrzeć się także słynnym dziełom Raphaela, Michała Anioła czy Berniniego. Dzisiaj wspomnimy nieco więcej o ostatnim z wymienionych tu twórców.

 Gian Lorenzo Bernini był włoskim rzeźbiarzem i architektem. To jeden z najwybitniejszych artystów baroku. Największą sławę zyskał jako rzeźbiarz. W swojej twórczości najczęściej sięgał do tematów mitologicznych i religijnych. We włoskiej stolicy można podziwiać najwięcej jego dzieł.

 

  

Zobaczcie „Porwanie Prozerpiny”, rzeźbę, która zachwyca mistrzowskim przedstawieniem ciał:

Kliknijcie!

Jeśli będziecie mieli okazję, wybierzcie się na wycieczkę śladem dzieł tego artysty. Po raz kolejny polecamy Wam stronę niezlasztuka.net – to kopania wiedzy:

Wystarczy kliknąć!

Jedno z dzieł artysty wywołało niemały skandal. Mowa o rzeźbie „Ekstaza św. Teresy”. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, kliknijcie tutaj:

Kliknijcie w link!

Możecie też wybrać się do miejsc z „Aniołów i Demonów”. Kto wie, może tak jak przy oglądaniu filmu poczujecie podobne emocje i czeka tam na Was jakaś tajemnica?

Więcej tutaj!