Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #19


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Filmowy flirt ze sztuką #19

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

"INDIANA JONES I OSTATNIA KRUCJATA"

reż.Steven Spielberg, przygodowy, (1989)

Kolejna część przygód, archeologa Indiany Jonesa, kręcona była m.in. w Jordanii. Wykuta w skale piętrowa budowla Chatne - zwana „Skarbcem Faraona” – znajdująca się w Petrze, posłużyła w filmie "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata" jako świątynia chroniąca Świętego Graala.

  

  

Petra to wykute w skale starożytne miasto, stolica królestwa Nabatejczyków i zarazem największa atrakcja Jordanii. Zaskakuje pięknem, architekturą i magiczną scenerią. Indiana Jones rozsławił Skarbiec i samą Petrę. Dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc na Bliskim Wschodzie, czego zwieńczeniem było wpisanie na listę Unesco w 1985 roku oraz tytuł jednego z siedmiu nowych cudów świata przyznany w 2007 roku.

Więcej o Petrze tutaj:

Kliknijcie!

Wykuta w skale piętrowa budowla zwana przez Beduinów Skarbcem Faraona powstała w I-II w. n.e. Jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry. W 1911 r. niemiecki uczony Gustaw Dalman określił Skarbiec jako nieprawdopodobnie perfekcyjnie wykonaną fasadę najpiękniejszej antycznej budowli, jaka zachowała się na Bliskim Wschodzie po dzień dzisiejszy – i trzeba przyznać, że miał rację.

 Zobaczcie sami!

Petra leży niedaleko Ammanu – stolicy Jordanii. To beton, beton i jeszcze raz beton. Rozlewa się po wielu wzgórzach otaczających centrum, jest ona dzieckiem XX wieku. W zaledwie 100 lat, błotniska, mało znacząca wioska, przekształciła się w monstrualnej wielkości miasto.

  

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej kliknijcie tutaj!

Wiele jest miejsc w mieście, z których podziwiać można jego panoramę, jednak najważniejszym i tym, do którego dociera większość z podróżnych, jest położona tuż ponad centrum Cytadela. To tam w sierpniu 2020 roku zespół Coldplay zaprezentował wyjątkowy koncert. Połowa widowiska była nagrana przy wschodzie słońca, a druga przy zachodzie.

Posłuchajcie!

 

OSTATNIE WIELKIE DZIEŁO”

reż. Dan Friedkin, dramat, (2019)

Po zakończeniu II wojny światowej w Europie rozpoczął się długi i bolesny proces gojenia ran, a także poszukiwania resztek sprawiedliwości w oskarżaniu i skazywaniu zbrodniarzy wojennych za okropieństwa, których się dopuścili. Żydowski oficer Joseph Piller jest jednym z trybików tej działającej prężnie machiny, jednak pewnego dnia natrafia na sprawę, która stanie się dla niego największym możliwym testem. Chodzi o casus Hana van Meegerena, holenderskiego malarza, który wzbogacił się w trakcie wojny na sprzedaży nazistom - w tym Göringowi - obrazów Jana Vermeera. Sęk w tym, iż van Meegeren twierdzi, że mimo wykonanych specjalistycznych analiz, on handlował nie oryginałami, a falsyfikatami, które osobiście namalował. Uznanie tego za fakt oznaczałoby nie tylko zaakceptowanie malarza za jednego z najlepszych fałszerzy w historii, lecz także uczynienie z niego swoistego bohatera narodowego, ale Piller jest skłonny uwierzyć w jego historię. Będzie musiał zaryzykować swą karierę, żeby udowodnić zwierzchnikom prawdę. Tylko czy van Meegeren naprawdę na to zasługuje? Przekonajcie się oglądając film!

Johannes Vermeer urodził się w 1632 roku w Delft, tam również zmarł w 1675. Był niderlandzkim malarzem, który na wiele lat został zapomniany. Dopiero w XIX wieku na nowo odkryto jego twórczość. Z początku Vermeer malował obrazy religijne, ale zasłynął jako autor scen rodzajowych. Jego dzieła oddają niezwykłe piękno codzienności życia mieszczan. Vermeera uznaje się za mistrza operowania światłem. Artyście przypisuje się dzisiaj trochę ponad 30 obrazów i jest to prawdopodobnie cały jego dorobek artystyczny. Wiele z nich to przedstawienia kobiet we wnętrzach mieszkalnych. Badacze doszukują się w dziełach Vermeera ukrytych alegorii lub symbolicznego przesłania.

Więcej o artyście przeczytacie tutaj:

Wystarczy kliknąć!

Posłuchajcie o jego obrazie „Czytająca list”, a dowiecie się jaka postać została ukryta na obrazie:

Kliknijcie tutaj!

Dzieło Vermeera od dawna interpretowano jako scenę rodzajową o podtekście miłosnym. Historycy sztuki najczęściej reprezentowali pogląd, że kobieta trzyma w dłoniach i czyta list nie od męża, tylko od kochanka. Dorodne jabłka wysypujące się z misy – które mogą przywodzić na myśl kuszenie w ogrodzie Eden – mają jednoznacznie sugerować, że list jest owocem zakazanej miłości, a związek nadawcy i adresatki listu ma charakter pozamałżeński.

  

  

Kliknijcie, żeby zobaczyć więcej jego dzieł:

Kliknijcie!

 

„SEKSMISJA”

reż. Juliusz Machulski, komedia/sci-fi, (1984)

 

Film opowiada historię Maksa oraz Alberta, którzy zostali zahibernowani i nagle budzą się w świecie pozbawionym mężczyzn, a dokładnie w roku 2044. Kopalnia Soli w Wieliczce, Łeba, okolice Łodzi - właśnie tam kręcona była „Seksmisja”.

Dzisiaj powiemy więcej o Kopalni Soli w Wieliczce, która bez wątpienia jest nie tylko pięknym, ale także inspirującym miejscem. W jej wnętrzach bito rekordy Guinnessa w podziemnym skoku na bungee czy locie balonem! Kopalnia fascynowała także malarzy - sam mistrz Jan Matejko poświęcił jej swoje dwa dzieła. Wiecie, że możecie zaglądnąć do niej w każdej chwili?

 Wystarczy kliknąć!

Tutaj dowiecie się więcej o historii kopalni:

Kliknijcie!

 

  

Wspomniany wcześniej Jan Matejko odwiedził solne podziemia w 1868 roku, co potwierdził wpisem do księgi zwiedzających. Efektem tej wycieczki jest portret świętej Kingi – patronki górników solnych, namalowany przy okazji rocznicy 600-lecia jej śmierci. Sposób przedstawienia górniczej patronki zaskakuje. Mistrz przedstawia ją nie jako młodą, piękną księżniczkę, znaną z legendy, ale modlącą się na tle sądeckich gór zakonnicę u schyłku życia. Drugi cenny obraz Jana Matejki w zbiorach muzeum przedstawia zjazd żupnika Andrzeja Kościeleckiego oraz bachmistrza Seweryna Bethmana do kopalni w czasie pożaru z 1510 roku.

Więcej o obrazach możecie dowiedzieć się tutaj:

Wystarczy kliknąć!

Jesteście ciekawi jak powstały rzeźby solne prezentowane na zdjęciach?

 Kliknijcie!