Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #23


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„OUTLANDER”

Dramat, Kostiumowy, Romans, Sci-Fi, reż. Ronald D. Moore, (2014), 5 sezonów

 Serial zrealizowany na podstawie popularnej serii romansów fantasy autorstwa Diany Gabaldon ukazuje historię pary kochanków z różnych czasów. Akcja serialu rozgrywa się na dwóch równoległych planach czasowych: w latach 40. XX wieku i w latach 40. XVIII wieku. Główną bohaterką jest Claire Randall, która była brytyjską pielęgniarką podczas II wojny światowej. Niespodziewanie przenosi się ona do roku 1743, gdzie w konflikcie szkocko-angielskim znajduje się zbiegiem okoliczności po stronie szkockiej. Historia konfliktów szkocko-angielskich i zbliżającego się wybuchu powstania jakobitów, przeplata się z konfliktem wewnętrznym bohaterki. Claire zostawiła w XX wieku swojego męża Franka Randalla, z którym rozdzieliła ją wcześniej wojna. W XVIII wieku jej losy splatają się z broniącym jej niejednokrotnie Szkotem Jamiem Fraserem.

Pierwszy sezon Outlandera został wyemitowany w 2014 roku i od pierwszych odcinków okazał się on wielkim sukcesem. Pewnie ze względu na ukazane tam piękne szkockie krajobrazy, a także walecznych i przystojnych Szkotów. Oglądając serial Outlander możemy podziwiać piękne krajobrazy Szkocji i jej wyjątkowe zamki. Zdjęcia powstawały głównie w okolicy Glasgow i Edynburga, między innymi w Falkland, Blackness Castle nad zatoką Forth, czy Midhope Castle, znajdujący się na przedmieściach Edynburga.

  

 

Jeżeli będziecie mieli okazję wybrać się do Szkocji, możecie skorzystać z gotowego planu podróży śladam serialu Outlander:

Kliknijcie tutaj!

Chcecie dowiedzieć się więcej o Edynburgu?

Wystarczy kliknąć!

Tutaj dowiecie się skąd wzięli się Szkoci, kim byli Piktowie, czym różni się dzisiejszy kilt od tego noszonego dawniej, czy Szkoci są nadal tak honorowi jak kiedyś, czym były klany i czy dalej istnieją?

Kliknijcie tutaj po więcej!

 

"KONESER"

dramat, reż. Giuseppe Tornatore, (2013)

Głównym bohaterem filmu jest Virgil, podstarzały znawca sztuki, który pragnie zatrzymać młodość, bo oprócz pracy i ogromnej kolekcji obrazów nie ma nic – ani rodziny, ani miłości, trudno mu się nawet przyznać do przyjaźni. Wszystko się zmienia, gdy poznaje Claire, przez większość czasu będącą dla niego tylko głosem zza ściany. Młoda, delikatna kobieta intryguje, pociąga Virgila, a zarazem odsłania jego głęboko skrywane wnętrze. Fascynacja ukrywającą się dziewczyną prowadzi bohatera niemal do obsesji…

Dzisiaj, chcemy Wam pokazać dzieła, które zmieniły dzieje historii sztuki, najcenniejsze obrazy, które możecie zobaczyć w Polsce, a także te, które osiągnęły najwyższą wartość na aukcjach w 2020 roku.

Zacznijmy od obrazu Antoine Watteau, "Pielgrzymka na Cyterę" (lub "Odjazd na Cyterę").

➡ Więcej o nim tutaj, kliknijcie:

Kliknijcie!

Zastanawialiście się, jakimi najcenniejszymi dziełami sztuki, może pochwalić się Polska?

Zobaczcie!

 

"TAMTE DNI, TAMTE NOCE",

melodramat, reż. Luca Guadagnino, (2017)

Reżyser Luca Guadagnino w filmie zabiera widzów w podróż do Lombardii, roku 1983. Tam Elio Perlman (w tej roli nominowany do Oscara Timothée Chalamet), siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje razem z rodzicami. Jego ojciec jest profesorem specjalizującym się greko-romańskiej kulturze, a matka tłumaczką. Cała trójka rozkoszuje się włoskim latem, a młody Elio przeżywa pierwsze miłosne uniesienia…W filmie pełno jest odniesień do poezji i rzeźby.

Jeżeli jesteście ciekawi, jaką symboliką posłużył się reżyser filmu, koniecznie kliknijcie tutaj:

Wystarczy kliknąć!

W filmie widzimy faktycznie istniejący budynek. Jest to Villa Albergoni, dawna forteca przekształcona w XVII wieku w dom mieszkalny. Ma więc sklepione sufity pokryte freskami, wielkie zdobione kominki i dekoracyjne portale drzwiowe. Efektowna architektura budynku tak zachwyciła reżysera, że kilka lat temu sam chciał kupić willę. Nie było go jednak wówczas na nią stać, jak szczerze przyznał w jednym z wywiadów. Zamieszkał jednak w okolicy, ale nie zapomniał o starym domostwie. Wciąż pragnął zrobić w nim coś „znaczącego”, jak wyznał, dlatego osadził w niej akcję filmu “Tamte dni, tamte noce”.

  

 

Więcej o jego fascynacji tym miejsce przeczytacie tutaj:

Kliknijcie!

Luca Guadagnino chciał, by narratorem filmu został muzyk Sufjan Stevens. Ostatecznie nagra on na potrzeby filmu dwa utwory.

Posłuchajcie:

Wystarczy kliknąć!

Już wkrótce w wybranych miastach w Polsce ruszą projekcje filmu z muzyką na żywo, którą zagra blisko 40-osobowa orkiestra Sinfonietta Cracovia.