Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Wehikuł kulturalny #4


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

Wyprawą w czasie i przestrzeni chcemy uczcić 25-LECIE MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY w Skoczowie jako instytucji, która oficjalnie w 1995 roku (sic!) pojawiła się na mapie ogólnopolskich instytucji kultury i działa od tego momentu nieprzerwanie (choć na przestrzeni ćwierćwiecza pod dwoma nazwami) i z pełnym zaangażowaniem, promując wszelkie przejawy kultury wśród mieszkańców gminy Skoczów, jak również gości przyjeżdżających do nas z pobliskich miejscowości, a także kontynuując tradycje wcześniejszych skoczowskich instytucji kultury, powstałych niekoniecznie w ramach miejskich struktur.

***

W ramach obchodów jubileuszu 25-lecia MCK „Integrator” podróżujemy |WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | przypominając minione wydarzenia oraz imprezy, które zapisały się na kartach naszej historii. Niewątpliwą ciekawostką są dzieje naszego znaku graficznego, dzięki któremu jesteśmy rozpoznawalni zarówno w przestrzeni miejskiej, jak również przy okazji wręczania dyplomów, nagród, czy chociażby wysyłania korespondencji ????????

???? Być może nie wszyscy pamiętają, ale do 2016 roku znakiem Miejskiego Domu Kultury był unoszący się na skrzydłach budynek, sugestywnie nawiązujący do mitycznego Pegaza – symbolicznie odsyłającego z kolei do szeroko rozumianej kultury. Znak ten był wpisany w dwa kwadraty: żółty i biały. Kolory zostały wybrane świadomie, z uwzględnieniem ich kulturowych znaczeń. Żółty miał się kojarzyć ze słońcem Apolina - przewodnika muz, patrona wszystkich sztuk, uosobienia światła; niosącego wiedzę, młodość, piękno i postęp. Kwadrat biały z kolei symbolizował okno na świat, czyli między innymi otwartość na kulturę. Logo to powstało w 2002 roku i aż przez 14 lat reprezentowało działania kulturalne w mieście. Zostało stworzone przez artystkę Iwonę Korus i graficzkę Dorotę Noszkę z Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie.

???? W 2016 roku zapadła decyzja o stworzeniu nowego logo! Pracownicy MCK uznali, że wizerunek placówki potrzebuje odświeżenia, zwiększenia identyfikacji i rozpoznawalności. Projekt wykonała również Dorota Noszka w konsultacji ze słynnym twórcą znaków - Karolem Śliwką. Obecny znak graficzny ma kształt „kwiatka”. Jego centrum stanowi czarny okrąg, wokół którego koncentrycznie rozmieszczone są płatki w kształcie sześciokątów w kolorach: niebieskim, czerwonym i żółtym (barwy z herbu Skoczowa). Znak posiada wersję poziomą i pionową, zawierającą dodatkowo napis: MCK SKOCZÓW INTEGRATOR zakochani w kulturze.

???? Logo MCK „Integrator” można znaleźć zarówno na naszej stronie internetowej, na profilach prowadzonych przez nas w mediach społecznościowych, na papierze firmowym, na gadżetach promocyjnych i na elewacji oraz wewnątrz sali widowiskowej "Pod Pegazem" przy ulicy Targowej 26 w Skoczowie.

Gadżety promocyjne można znaleźć TUTAJ.

***

???????????????????? | WEHIKUŁ KULTURALNY ???? | wyruszył dzisiaj w podróż do świata dziecięcych radości ???? marzeń ???? i

zabaw ????‍♀️! W czasie przejażdżki przypomnimy kilka imprez, które w ostatnich latach z okazji DNIA DZIECKA przygotowało Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie! ????????????

O dzieciach pamiętamy jednak nie tylko przy okazji ich święta, ale w czasie całego roku, organizując między innymi zajęcia artystyczne, liczne konkursy ???? Mikołajki ???? cykliczne spektakle ???? w Teatrze Elektrycznym pod nazwą „Teatralne popołudnie dla dzieci i rodziców” oraz festiwale filmów ????: „Bajkowy Dzień Dziecka” i „Kinolub” ????????

Poniżej zamieściliśmy plakaty informujące o minionych obchodach DNIA DZIECKA:

 

  

***

|WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | wyruszamy dzisiaj w podróż muzyczno-filmową do skoczowskiego kina!????????????????

Jednym z większych przedsięwzięć artystycznych, które stało się legendą nie tylko w Skoczowie, ale i w całej Polsce był - i mamy nadzieję, że będzie nadal po chwilowej przerwie - SKALDOWSKI MARATON MUZYCZNO-FILMOWY????????????????! Od dziesięciu lat wydarzenie było organizowane w Teatrze Elektrycznym przez Fanklub Zespołu Skaldowie, MCK „Integrator”, w tym i Dyskusyjny Klub Filmowy „Piekiełko”.

???????? Najbardziej zaangażowani w aranżację oraz realizację tzw. "SKALDOMANII" są dwaj ogromni pasjonaci zespołu SKALDOWIE - Krzysztof Nowaczek i Klaudiusz Zawada. Bez nich impreza by nie powstała.

???????? Podczas każdej edycji Maratonu Teatr Elektryczny wypełniały tłumy widzów! Dla wielu gości spotkanie muzyków

i możliwość posłuchania ich na żywo była przez te wszystkie lata niezwykłym przeżyciem. Sami artyści z kolei też chętnie odwiedzali Skoczów i za każdym razem z nostalgią wspominali dawne czasy, odpowiadali na pytania widzów i rozdawali autografy.

???????? Ogromnie tęsknimy za klimatem tej imprezy i mamy nadzieję, że już w tym roku wróci ona do Teatru Elektrycznego!

  

 

***

|WEHIKUŁ KULTURALNY ????| jest dzisiaj z wizytą w Teatrze Elektrycznym ????! To kolejna podróż w czasie z okazji jubileuszu 25-lecia Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”.

Wspominamy dużą, cykliczną imprezę! Przez ponad połowę swej działalności z powodzeniem i regularnie każdego roku organizujemy w skoczowskim kinie Festiwal Filmów Przewrotnych ????????. Nawet w zeszłym roku, w czasie pandemii, udało się zrealizować 13 edycję – wprawdzie przy ograniczonej liczbie miejsc na sali, ale za to przy ogromnym zainteresowaniu publiczności.

???? Skoczowski festiwal od początku miał na celu prezentowanie filmów nieszablonowych, niosących głębszą i ponadczasową refleksję. Organizatorzy każdego roku proponują widzom kino niebanalne, otwierające szerokie pole do interpretacji, często pełne niedopowiedzeń i niejednoznacznych sensów. Stąd właśnie kategoria „przewrotności” w nazwie festiwalu????

???? Pierwsza edycja FFP trwała aż sześć dni. Obecnie festiwal ma formułę trzydniową i prezentowanych jest na nim ponad kilkanaście filmów. Imprezami towarzyszącymi są między innymi koncerty, wystawy i spotkania z ludźmi filmu ????????????????????

???? W 2012 roku – podczas remontu kina – festiwal odbył się w sali "Pod Pegazem" w Skoczowie, jednej z siedzib MCK „Integrator”.

???? Poniżej zamieszczamy zdjęcia z pierwszej edycji oraz zachowane afisze programowe.

 

***

PARK NA GÓRNYM BORZE w Skoczowie – idealne miejsce na spacery z psem????????, plażowanie ????, randki ????, pikniki rodzinne i oczywiście KINO PLENEROWE ????????????

????... właśnie tam wyruszamy dzisiaj |WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????| żeby przypomnieć poprzednie edycje kina „pod chmurką” i już teraz zaprosić Państwa na kolejną – wyjątkową, bo rozgrywającą się aż w czterech punktach Gminy Skoczów - odsłonę kina letniego 2021!

????... poniżej prezentujemy programy wszystkich poprzednich edycji oraz afisze informujące: „co, gdzie i kiedy” można było obejrzeć. Każdego roku projekcje filmów były poprzedzane animacjami dla dzieci oraz pokazami bajek ze Studia Filmów Rysunkowych

w Bielsku - Białej. W 2020 roku pojawiła się dodatkowa atrakcja w postaci stoisk kulinarnych z przysmakami kuchni marokańskiej i gruzińskiej.

???? I EDYCJA – 2015

17 lipca - „Gladiator”

1 sierpnia - „Miasto 44”

28 sierpnia - „Zakochani w Rzymie”

 

???? II EDYCJA – 2016

1 lipca – „Lato w Prowansji”

6 sierpnia – „Moje córki krowy”

26 sierpnia – „Carte blanche”

 

???? III EDYCJA – 2017

30 czerwca – „Nietykalni”

28 lipca - „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

25 sierpnia – „Co jest grane?”

 

???? IV EDYCJA – 2018

29 czerwca - „Idol z ulicy”

27 lipca - „Nine”

31 sierpnia - „La La Land”

14 września – „Blues Brothers”

 

???? V EDYCJA – 2019

21 czerwca - „O północy w Paryżu”

26 lipca - „Zakochani w Rzymie”

30 sierpnia - „Vicky Christina Barcelona”

 

???? VI EDYCJA – 2020

26 czerwca – „Równi goście”

24 lipca - „Jutro będziemy szczęśliwi"

28 sierpnia - „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął"

 

???? EDYCJA 2021

25 czerwca – „Sanctum” – Wzgórze Kaplicówka

30 lipca – „Palm Springs” – Skate Park

6 sierpnia – „Dzikie historie” – Pierściec

3 września – „Wieczór gier” – Park na Górnym Borze

Zapraszamy! ????????

  

 

 

 

***

Życzymy miłych wspomnień!