Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #29


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„LARA CROFT: TOMB RAIDER”

przygodowy, reż. Simon West, (2001)

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Kambodży jest świątynia Ta Phrom, obrośnięta gigantycznymi korzeniami drzew. Właśnie tam, Lara Croft w "Tomb Raider" przeżywała niezwykłe przygody!

Świątynia Ta Phrom powstała pod koniec XII w. Niestety powoli przegrywa nierówną walkę z siłami natury. Olbrzymie drzewa porastające jej kamienie sprawiły, że popadła ona w ruinę. Mimo to widok jest zdumiewający!

 

  

Pytanie brzmi, kto po premeirze zrobił większą karierę: Kambodża, czy Angelina Jolie? Zobaczcie film, a z pewnością zachwycicie się tym egzotycznym krajem. 

Wystarczy kliknąć!

W Kambodży mieszkańcy obchodzą liczne święta, a uroczystości wypadają w różne dni w kolejnych latach. W zastosowaniu jest przy tym kalendarz księżycowy. W czasie świąt na ulicach miast i w wioskach w dżungli można zobaczyć barwne pochody.

Głównie podczas świętowania można zobaczyć tradycyjne tańce khmerskie - taniec klasyczny, ludowy i towarzyski, często wykonywany w kręgu. Taniec ludowy wykonywany jest w tradycyjnych strojach społeczności wiejskich. Za pośrednictwem tańca mieszkańcy Kambodży opowiadają mity, historie i opowieści romantyczne. Tradycja tańca Khmerów niemalże wymarła po czystkach w kraju, ale po 1979 roku zaczęła się odradzać. Do życia przywrócono między innymi Balet Królewski, z inicjatywy księżniczki Norodom Bopha Devi. W 2003 roku balet ten został wpisany na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

 

Kliknijcie tutaj!

 

„PAN TURNER”

biograficzny, dramat reż. Mike Leigh (2014)

Biografia brytyjskiego malarza Williama Turnera, prekursora impresjonizmu, którego nowatorskie użycie kolorów i światła nie spotkało się ze zrozumieniem za życia artysty.

Joseph Mallord William Turner – angielski malarz, żył i tworzył na przełomie XVII i XVIII wieku. Tworzył akwarele oraz ryciny. Zasłyną z kompozycji pełnych emocji, ukazujących romantyczne krajobrazy i pejzaże morskie. Charakterystyczną cechą jego stylu była gra światła. Nadawał pewnym elementom na obrazie efektu rozświetlenia. Malarz od wczesnych lat specjalizował się w malarstwie pejzażowym. Wraz z rozwojem kariery, Turner przywiązywał mniej uwagi do przedstawiania na obrazie szczegółów i krajobrazu, natomiast skupił się na roli światła i koloru.

Był coraz bardziej zafascynowany zjawiskami atmosferycznymi i naturą. Jego romantyczny styl zdominował brytyjskie malarstwo pejzażowe. Turner tworzył zarówno akwarele, szkice jak i obrazy olejne. Jednak te dwie pierwsze techniki plastyczne miały największy wpływ na wyjątkowy styl artysty, który charakteryzował się częstym użyciem szerokich pociągnięć pędzla oraz laserunku. Wszystko to sprawia, że jego kompozycje są barwne i pełne światła.

 

 

W Tate Britain posiada największą na świecie kolekcję prac Turnera, którą wystawiono w bocznym skrzydle muzeum.

Tutaj zobaczycie więcej dzieł tego malarza:

Kliknijcie!

Posłuchajcie o „Ostatniej drodze Temeraire’a”, którą szczególnie polubili Brytyjczycy. Tu dowiecie się dlaczego:

Wystarczy kliknąć!

 

„KLIMT”

biograficzny, dramat, reż. Raoul Ruiz (2016)

Portret austriackiego artysty Gustava Klimta, którego niezwykłe obrazy stały się symbolem stylu art nouveau końca XIX i początku XX wieku.

Gustav Klimt (1862-1918) – austriacki malarz i grafik, symbolista. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przedstawiciel wiedeńskiego modernizmu. Studiował w wiedeńskiej Kunstgewerbeschule (Szkoła Sztuki Stosowanej). Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobył, wykonując różne prace dekoracyjne. Zajęcie to wraz z klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję, z którą był związany do 1905.

Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Jego prace stały się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

  

 

W Wiedniu najbogatszą kolekcję malarstwa Klimta zobaczyć można w Galerii Austriackiej Górnego Belwederu. Największą światową kolekcję rysunków artysty zgromadziło zaś Wien Museum. Wiele niezwykłych dzieł Klimta dekoruje również gmachy publiczne w Wiedniu. Najsłynniejsze malowidła ozdabiają Burgtheater, Kunsthistorisches Museum i Pawilon Secesji.

Z pewnością kojarzycie obraz „Pocałunek”. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o jego znaczeniu, kliknijcie tutaj:

Kliknijcie tutaj!

Drogie Panie, marzy Wam się, by przez chwilę stać się kobietą z obrazów Klimta?

Kliknijcie!

Oto kolejna ciekawostka! Austriacka fotografka Inge Prader postanowiła złożyć hołd swojemu rodakowi Gustavowi Klimtowi, tworząc wspaniałe fotografie inspirowane słynnymi obrazami artysty.

Zobaczcie sami!

Dlaczego to akurat dzieło Klimta było swego czasu najdroższym obrazem, który sprzedano na świecie?

Tu dowiecie się więcej!

 

„MELANCHOLIA”

dramat, Lars Von Trier, (2011)

Ofelia – bohaterka sztuki Williama Szekspira „Hamlet” była niezwykle wrażliwą kobietą, która od wieków inspirowała artystów. Jest symbolem nieszczęśliwej miłości, szaleństwa i samobójczej śmierci z rozpaczy. Zginęła na skutek rzucenia się w odmęty rwącego strumienia. Została przedstawiona na płótnach Arthura Hughesa (Ofelia, 1865), Johna Williama Waterhouse (Ofelia, 1910) i Alexandre Cabanel (Ofelia, 1883).

Najbardziej znanym wizerunkiem Ofelii jest ten pędzla Johna Everetta Millaisa. Elementy pejzażu Millais malował w plenerze, natomiast Ofelię w studio. Pozowała mu Elisabeth Siddal. Podobno malarz ubrał ją w elegancką suknię i położył w wannie z chłodną wodą, co modelka przypłaciła poważnym przeziębieniem…

Właśnie ten obraz zainspirował duńskiego reżysera, Larsa von Triera, do odtworzenia go w „Melancholii”. W dopracowanym wizualnie wstępie do historii o metaforycznym i dosłownym końcu świata oraz cywilizacji jedna z głównych bohaterek, Justine, staje się współczesną Ofelią.

Motyw oszalałej czy tonącej Ofelii jest częstą inspiracją twórców.Motyw samej Ofelii pojawia się także w książce Małgorzaty Musierowicz Kłamczucha, a także w jej filmowej adaptacji.

Piękna kobieta ubrana w wytworną suknię i zanurzona w wodzie inspirowała muzyków, fotografików i twórców wideoklipów. Dobrym przykładem będzie teledysk “Down by the Water” i okładka płyty “To Bring You My Love” PJ Harvey. Za zdjęcia odpowiedzialna była Maria Mochnacz. Piosenkarka ubrana w satynową, czerwoną suknię, buty na obcasach i w pełnym makijażu tańczy pod wodą. Ten psychodeliczny teledysk był nominowany w 1995 roku do prestiżowej nagrody MTV Video Music Awards.

Kliknijcie!

Jeszcze bardziej znanym i godnym uwagi teledyskiem inspirowanym postacią Ofelii jest “Where the Wild Roses Grow” Kylie Minoque i Nicka Cave’a. Jest to jakby ożywiony obraz Johna Everetta Millaisa.

Zobaczcie sami!

Polecamy Wam również utwór zespołu The Lumminers „Ophelia”.

Wystarczy kliknąć!

  

 

Pomysł na tworzenie postów z cyklu |FILMOWY FLIRT ZE SZTUKĄ|, które publikujemy regularnie na naszym profilu facebookowym zrodził się w momencie, kiedy działalność kin była czasowo zawieszona z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii COVID 19. ???? Ograniczenia te wpływały również na turystykę - podróżowanie stało się znacznie utrudnione.

Nasze posty stały się odpowiedzią na tęsknotę za filmem oraz za zwiedzaniem miejsc związanych z imponującą architekturą i zapierającą dech sztuką. Tworzą one bazę:filmów i seriali - które warto obejrzeć, miejsc - które warto zwiedzić oraz artystów - których warto poznać.

Jeżeli szukacie inspiracji, co zobaczyć w wakacje koniecznie zapoznajcie się z tekstami, które zostały opublikowane w ramach tego cyklu. Znajdziecie tam wiele inspirujących stron i ciekawostek.

Z naszym cyklem wrócimy tuż po wakacjach, ale już teraz możemy Wam zdradzić, że mamy w zanadrzu jeszcze sporą dawkę ???? dobrego kina. Póki co, korzystajcie z urlopu: Odpoczywajcie, oglądajcie filmy i podróżujcie ze sztuką!