Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

ARTadres - wystawy


MCK INTEGRATOR
ARTadres - wystawy:

 

5 – 26 września
„Żabi Kraj w obiektywie”
pokonkursowa wystawa fotograficzna

Organizator: LGR „Żabi Kraj”, MCK „Integrator”

 

WYSTAWA POPLENEROWA

 

WYSTAWA PLAKATÓW ZWIĄZANYCH Z MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALEM SZTUKI LALKARSKIEJ, ORGANIZOWANYM PRZEZ TEATR LALEK BANIALUKA W BIELSKU-BIAŁEJ
22 LUTEGO - 30 MARCA

    Na wystawie można zobaczyć czternaście plakatów związanych z odbywającym się co dwa lata Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Wśród autorów prac znajdują się m.in. tacy twórcy, jak: Michał Kliś, Józef Wilkoń, Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius, Ewa Pietrzyk i Rafal Olbiński. Warto przyglądając się plakatom przeanalizować wizualne tendencje, jakie były brane pod uwagę podczas wykonywania plakatów, jak również zwięzłośÄ‡ i symbolizm zawarty w graficznym przekazie.

 

 

    JEZIORA I POCIĄGI

    Wrześniowo-październikowa wystawa w galerii ARTadres ma dwoisty charakter. Kształtują go wykadrowane pejzaże wodne oraz detale pociągów. Wspomniane tematy uwiecznił na swych zdjęciach Piotr Broda – członek Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, który fotografowaniem zajmuje się już od pięćdziesięciu lat. Podczas wernisażu, który miał miejsce 14 września, dzielił się swym wieloletnim doświadczeniem z przybyłymi na otwarcie wystawy gośÄ‡mi. Wyjaśniał też, skąd pojawił się pomysł na tak kontrastowe zderzenie dwóch sfotografowanych światów. Podobno jest ono receptą na równe zainteresowanie eksponowanymi zdjęciami oglądającej je pary: romantyczne pejzaże z założenia powinny skupiać uwagę kobiety, a techniczne atrybuty fotografowanych wagonów mają za zadanie pobudzać męską wyobraźnię.
    Na wystawie zostały zaprezentowane kadry portretujące niepowtarzalne uroki Warmii. Zostały one uchwycone podczas wyjazdu Cieszyńskiego Studia Fotograficznego na festiwal do Olsztyna. Druga częśÄ‡ ekspozycji to zdjęcia industrialne, stanowiące efekt twórczej pracy autora na plenerze, który miał miejsce w skansenie taboru kolejowego w Chabówce. Plener ten zorganizowany był przez tzw. piktorialistów – fotografów grupy Pictorial Team Mieczysława Wielomskiego. Wszystkich zainteresowanych nietypowym mariażem fotograficznym zapraszamy do galerii ARTadres od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 do końca października.

J.R.

 

 


W KRAINIE CZERWONEGO SŁONIA
- kilka słów o wystawie


    Wystawa zatytułowana „W krainie czerwonego słonia” jest efektem styczniowej podróży autora do Kenii, w której niezwykłym przeżyciem był jego udział w safari, wejście w świat dzikiej przyrody i oglądanie scen z życia zwierząt na własne oczy w pełnym trójwymiarze obrazu i dźwięku. „Emocji z tym związanych nie da się przekazać w pełni. Nie potrafią tego żadne zdjęcia ani filmy. Tam nabiera się prawdziwego szacunku do praw przyrody, która jest jednocześnie piękna i okrutna. Zdajemy sobie sprawę z rosnącej ekspansji człowieka i pomimo wysiłków zachowania przyrody w rezerwatach, kurczy się ona nieuchronnie. (…) Nie jest moim marzeniem, by w przyszłości dziką faunę oglądać tylko na filmach, zdjęciach lub w formalinie, jak to ma miejsce w przypadku wilka tasmańskiego” – uważa Jerzy Chachlowski.

    Na pytanie dlaczego zainteresował się akurat krainą czerwonego słonia odpowiada: „…bo czerwona, zawierająca dużÄ… ilośÄ‡ tlenków żelaza ziemia w parku narodowym Tsavo East jest niezastąpionym kosmetykiem dla zwierząt, stroniących od insektów”.


 
    Autor niniejszej wystawy jest członkiem Cieszyńskiej Grupy Fotograficznej „Format 4” oraz Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tą wieloletnią pasję dzieli równolegle z innymi  takimi jak: żeglarstwo, podróże i nurkowanie.
Zdjęcia wykonane do tej pory można było zobaczyć wielokrotnie na wystawach w Galerii Domu Narodowego w Cieszynie, Galerii Nad Księgarnią, w Cieszyńskim Muzeum  oraz na rybnickich festiwalach fotografii i MCK w Jastrzębiu Zdroju.