» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
ARTadres - wystawy

MCK INTEGRATOR
ARTadres - wystawy:

 

5 – 26 września
„Ĺťabi Kraj w obiektywie”
pokonkursowa wystawa fotograficzna

Organizator: LGR „Ĺťabi Kraj”, MCK „Integrator”

 

WYSTAWA POPLENEROWA

 

WYSTAWA PLAKATÓW ZWIĄZANYCH Z MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALEM SZTUKI LALKARSKIEJ, ORGANIZOWANYM PRZEZ TEATR LALEK BANIALUKA W BIELSKU-BIAŁEJ
22 LUTEGO - 30 MARCA

    Na wystawie moĹźna zobaczyć czternaście plakatów związanych z odbywającym się co dwa lata Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. Wśród autorów prac znajdują się m.in. tacy twórcy, jak: Michał Kliś, Józef Wilkoń, Andrzej Pągowski, Stasys Eidrigevicius, Ewa Pietrzyk i Rafal Olbiński. Warto przyglądając się plakatom przeanalizować wizualne tendencje, jakie były brane pod uwagę podczas wykonywania plakatów, jak równieĹź zwięzłość i symbolizm zawarty w graficznym przekazie.

 

 

    JEZIORA I POCIĄGI

    Wrześniowo-paĹşdziernikowa wystawa w galerii ARTadres ma dwoisty charakter. Kształtują go wykadrowane pejzaĹźe wodne oraz detale pociągów. Wspomniane tematy uwiecznił na swych zdjęciach Piotr Broda – członek Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, który fotografowaniem zajmuje się juĹź od pięćdziesięciu lat. Podczas wernisaĹźu, który miał miejsce 14 września, dzielił się swym wieloletnim doświadczeniem z przybyłymi na otwarcie wystawy gośćmi. Wyjaśniał teĹź, skąd pojawił się pomysł na tak kontrastowe zderzenie dwóch sfotografowanych światów. Podobno jest ono receptą na równe zainteresowanie eksponowanymi zdjęciami oglądającej je pary: romantyczne pejzaĹźe z załoĹźenia powinny skupiać uwagę kobiety, a techniczne atrybuty fotografowanych wagonów mają za zadanie pobudzać męską wyobraĹşnię.
    Na wystawie zostały zaprezentowane kadry portretujące niepowtarzalne uroki Warmii. Zostały one uchwycone podczas wyjazdu Cieszyńskiego Studia Fotograficznego na festiwal do Olsztyna. Druga część ekspozycji to zdjęcia industrialne, stanowiące efekt twórczej pracy autora na plenerze, który miał miejsce w skansenie taboru kolejowego w Chabówce. Plener ten zorganizowany był przez tzw. piktorialistów – fotografów grupy Pictorial Team Mieczysława Wielomskiego. Wszystkich zainteresowanych nietypowym mariaĹźem fotograficznym zapraszamy do galerii ARTadres od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 do końca paĹşdziernika.

J.R.

 

 


W KRAINIE CZERWONEGO SŁONIA
- kilka słów o wystawie


    Wystawa zatytułowana „W krainie czerwonego słonia” jest efektem styczniowej podróĹźy autora do Kenii, w której niezwykłym przeĹźyciem był jego udział w safari, wejście w świat dzikiej przyrody i oglądanie scen z Ĺźycia zwierząt na własne oczy w pełnym trójwymiarze obrazu i dĹşwięku. „Emocji z tym związanych nie da się przekazać w pełni. Nie potrafią tego Ĺźadne zdjęcia ani filmy. Tam nabiera się prawdziwego szacunku do praw przyrody, która jest jednocześnie piękna i okrutna. Zdajemy sobie sprawę z rosnącej ekspansji człowieka i pomimo wysiłków zachowania przyrody w rezerwatach, kurczy się ona nieuchronnie. (…) Nie jest moim marzeniem, by w przyszłości dziką faunę oglądać tylko na filmach, zdjęciach lub w formalinie, jak to ma miejsce w przypadku wilka tasmańskiego” – uwaĹźa Jerzy Chachlowski.

    Na pytanie dlaczego zainteresował się akurat krainą czerwonego słonia odpowiada: „…bo czerwona, zawierająca dużą ilość tlenków Ĺźelaza ziemia w parku narodowym Tsavo East jest niezastąpionym kosmetykiem dla zwierząt, stroniących od insektów”.


 
    Autor niniejszej wystawy jest członkiem Cieszyńskiej Grupy Fotograficznej „Format 4” oraz Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Tą wieloletnią pasję dzieli równolegle z innymi  takimi jak: Ĺźeglarstwo, podróĹźe i nurkowanie.
Zdjęcia wykonane do tej pory moĹźna było zobaczyć wielokrotnie na wystawach w Galerii Domu Narodowego w Cieszynie, Galerii Nad Księgarnią, w Cieszyńskim Muzeum  oraz na rybnickich festiwalach fotografii i MCK w Jastrzębiu Zdroju.
Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła