» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
Mała Rudzia

 

MAŁA RUDZIA

    „Mała Rudzia” to juĹź czwarta książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika, napisana przez Urszulę Stefanię Korzonek. Autorka po raz kolejny udowadnia swą niesamowitą wraĹźliwość, na bazie której buduje tworzone przez siebie historie. WraĹźliwość ta podyktowana jest spostrzegawczością, ale teĹź i empatią. Oba te czynniki pozwalają „poruszać się jej po dziecięcym świecie” z niesłychaną łatwością, doskonale go rozumieć, a dodatkowo i przewidywać naturalny bieg wydarzeń. Wydawać by się mogło, Ĺźe kaĹźdy dorosły był kiedyś dzieckiem, więc z tego typu „zabiegami” nie powinien mieć Ĺźadnych problemów, a jednak poznanie smaku dorosłości najczęściej wręcz automatycznie wypiera specyfikę „beztroskiego Ĺźycia”. Zbyt wielka wiedza, czy teĹź liczba doświadczeń z reguły nie pozwala być dzieckiem po raz drugi. To spostrzeĹźenie wielokrotnie przytaczane przez słynnego A. S. Exupery nie dotyczy jednak wyĹźej wspomnianej autorki. Związała ona swe Ĺźycie z pedagogiczną profesją, realizowaną w środowisku osób specjalnej troski. Być moĹźe ten właśnie fakt stanowi złoty środek, jak i zarówno przepis na wyrazistsze postrzeganie rzeczywistości, a szczególnie jej nie zawsze kolorowych barw.

    W najnowszym opowiadaniu U. S. Korzonek kładzie nacisk na wyartykułowanie wartościowych cech, do których zaliczają się: cierpliwość, odpowiedzialność, współczucie, oszczędność. Uwidaczniają się one początkowo przy przygotowaniach głównego bohatera - małego Krzysia do kupna zwierzątka, a następnie podczas ratowania przez jego babcię wyrzuconego z okien przejeĹźdĹźającego samochodu kotka z krwawiącą łapką. Ponadto „Mała Rudzia” przepełniona jest walorami edukacyjnymi, kształtującymi postawę dzieci w stosunku do nie tylko domowych zwierząt, ale i Ĺźyjących w lesie, wzmagających się z trudnościami w znajdywaniu poĹźywienia. Pojawiają się równieĹź informacje mówiące o rozpoznawaniu rodzajów poszczególnych ptaków. Atmosfera opowiadania przesycona jest ciepłem, otwartością. Pozwala czytelnikowi w mgnieniu oka utoĹźsamić się z jego bohaterami, a takĹźe z opisywaną sytuacją, która moĹźe przydarzyć się kaĹźdemu. W pewnym sensie zatem posiada uniwersalną wymowę.

    „Mała Rudzia” ilustrowana jest pracami dzieci, z którymi autorka spotykała się w przedszkolach, podczas letnich akcji półkolonijnych. Zafascynowane usłyszaną historią postanowiły ją sportretować. Zestawienie dziecięcych prac plastycznych z treścią najnowszego opowiadania U. S. Korzonek potęguje jego wydĹşwięk. Jest teĹź jednocześnie dowodem na trafność doboru tematu i języka prze autorkę.

Julia Raszka

"Małą Rudzię" można nabyć
w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) w cenie 5 zł.
Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła