Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Mała Rudzia


„Mała Rudzia” to już czwarta książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika, napisana przez Urszulę Stefanię Korzonek. Autorka po raz kolejny udowadnia swą niesamowitą wrażliwość, na bazie której buduje tworzone przez siebie historie. Wrażliwość ta podyktowana jest spostrzegawczością, ale też i empatią. Oba te czynniki pozwalają „poruszać się jej po dziecięcym świecie” z niesłychaną łatwością, doskonale go rozumieć, a dodatkowo i przewidywać naturalny bieg wydarzeń.

 

MAŁA RUDZIA

    „Mała Rudzia” to już czwarta książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika, napisana przez Urszulę Stefanię Korzonek. Autorka po raz kolejny udowadnia swą niesamowitą wrażliwość, na bazie której buduje tworzone przez siebie historie. Wrażliwość ta podyktowana jest spostrzegawczością, ale też i empatią. Oba te czynniki pozwalają „poruszać się jej po dziecięcym świecie” z niesłychaną łatwością, doskonale go rozumieć, a dodatkowo i przewidywać naturalny bieg wydarzeń. Wydawać by się mogło, że każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, więc z tego typu „zabiegami” nie powinien mieć żadnych problemów, a jednak poznanie smaku dorosłości najczęściej wręcz automatycznie wypiera specyfikę „beztroskiego życia”. Zbyt wielka wiedza, czy też liczba doświadczeń z reguły nie pozwala być dzieckiem po raz drugi. To spostrzeżenie wielokrotnie przytaczane przez słynnego A. S. Exupery nie dotyczy jednak wyżej wspomnianej autorki. Związała ona swe życie z pedagogiczną profesją, realizowaną w środowisku osób specjalnej troski. Być może ten właśnie fakt stanowi złoty środek, jak i zarówno przepis na wyrazistsze postrzeganie rzeczywistości, a szczególnie jej nie zawsze kolorowych barw.

    W najnowszym opowiadaniu U. S. Korzonek kładzie nacisk na wyartykułowanie wartościowych cech, do których zaliczają się: cierpliwość, odpowiedzialność, współczucie, oszczędność. Uwidaczniają się one początkowo przy przygotowaniach głównego bohatera - małego Krzysia do kupna zwierzątka, a następnie podczas ratowania przez jego babcię wyrzuconego z okien przejeżdżającego samochodu kotka z krwawiącą łapką. Ponadto „Mała Rudzia” przepełniona jest walorami edukacyjnymi, kształtującymi postawę dzieci w stosunku do nie tylko domowych zwierząt, ale i żyjących w lesie, wzmagających się z trudnościami w znajdywaniu pożywienia. Pojawiają się również informacje mówiące o rozpoznawaniu rodzajów poszczególnych ptaków. Atmosfera opowiadania przesycona jest ciepłem, otwartością. Pozwala czytelnikowi w mgnieniu oka utożsamić się z jego bohaterami, a także z opisywaną sytuacją, która może przydarzyć się każdemu. W pewnym sensie zatem posiada uniwersalną wymowę.

    „Mała Rudzia” ilustrowana jest pracami dzieci, z którymi autorka spotykała się w przedszkolach, podczas letnich akcji półkolonijnych. Zafascynowane usłyszaną historią postanowiły ją sportretować. Zestawienie dziecięcych prac plastycznych z treścią najnowszego opowiadania U. S. Korzonek potęguje jego wydźwięk. Jest też jednocześnie dowodem na trafność doboru tematu i języka prze autorkę.

Julia Raszka

"Małą Rudzię" można nabyć
w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) w cenie 5 zł.