» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
Samotność Dziecka

 

SAMOTNOŚĆ DZIECKA


     Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Samotność dziecka” Szukam domu była pomoc wszystkim dzieciom osieroconym, dzieciom z patologicznych, czy teĹź rozbitych rodzin, z domów dziecka, a takĹźe dzieciom chorym – często pozostawionym samym sobie. Pomoc ta polegała na zainteresowaniu się ich losem, daniu im moĹźliwości twórczego wypowiedzenia się na ten temat, ale teĹź uświadomieniu społeczeństwa w kwestii skali problemu. Pomysłodawca przedsięwzięcia – Mariusz Śniegulski - od początku w pełni zdawał sobie sprawę z ogromu wraĹźliwości cechującej samotne dzieci, dlatego nawet przez moment nie wątpił w sukces konkursu. I nie pomylił się. Konkurs zmobilizował ogromną liczbę piszących. Nadesłano prawie 1000 wierszy. Przerosło to najśmielsze oczekiwania i tym samym udowodniło, Ĺźe organizowanie tego typu przedsięwzięć jest potrzebne i przynosi piękne owoce.
Pomysł podjęcia się ogólnopolskiego poetyckiego wyzwania zrodził się pewnego dnia, kiedy to M. Śniegulski – kompozytor muzyki do utworów lirycznych, gitarzysta, wokalista – wystąpił przed dziećmi z domów dziecka. Trzy lata temu natomiast poznał pewną rodziną zastępczą z Cieszyna, w której schronienie znalazło aĹź sześcioro dzieci. Postanowił jej pomóc. To właśnie w tej rodzinie mieszka znana obecnie całej Polsce (i nie tylko) dziewczynka z plakatu „Szukam domu”, która jest wizytówką akcji, a takĹźe twarzą z okładki tomiku. Zapoczątkował działania w świecie, który zna, sam tworzy i w którym czuje się najlepiej – świecie poezji i muzyki.
Temat, który poruszył M. Śniegulski nieobojętny okazał się i innym ludziom. Projektem zainteresowało się Stowarzyszenie Misja Nadziei z Dąbrowy Górniczej, wraz z którym inicjator 12 września 2006 r. ogłosił Ogólnopolski Konkurs Poetycki pt.: „Samotność dziecka” w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Został takĹźe sprecyzowany cel konkursu, w którym podkreślono promowanie poprzez sztukę rodzinnej opieki zastępczej oraz zwrócenie uwagi na samotność dziecka, spowodowaną odrzuceniem, sieroctwem, chorobą, czy niepełnosprawnością, dotykającą coraz to większą liczbę dzieci w naszym kraju. Organizatorzy, poprzez powołanie do Ĺźycia konkursu, chcieli dać wyraz swojej dezaprobaty dla tej sytuacji, a poprzez wyraĹşne zwrócenie uwagi na powyĹźszy problem dali takĹźe wyraz solidarności z samotnymi dziećmi.
W sukcesie projektu dopomógł w duĹźej mierze dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie Robert Orawski, promujący poetycką inicjatywę w internecie, koordynujący wszelkie działania związane z gromadzeniem napływających wierszy, a takĹźe służący pomocą w kwestii powołania jury. Dzięki niemu równieĹź doszło do opublikowania wierszy laureatów w niniejszym zbiorku, co jest efektem ubiegania się, jak i zarówno otrzymania wsparcia grantowego ze strony Samorządu Województwa Śląskiego.

     Publikacja zawiera wiersze nagrodzone podczas dwóch finałów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Samotność dziecka” Szukam domu. Pierwszy finał - Finał Śląska Cieszyńskiego miał miejsce 24 lutego 2007 r. w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie. Za około trzy miesiące - 31 maja, odbył się drugi finał zorganizowany podczas Targów Książki w Katowickim Spodku. Przyznano i wręczono nagrody w czterech kategoriach. Dodatkowo uhonorowano równieĹź poetów wyróĹźnionych w sposób szczególny przez koordynatora kampanii społecznej „Szukam domu” – Andrzeja Olszewskiego. Utwory wszystkich laureatów są ujęte w tomiku w przejrzystych podrozdziałach. Czytelnik ma teĹź moĹźliwość zaznajomienia się ze składem jury obu finałów, wynikami obrad oraz przemyśleniami A. Olszewskiego na temat choroby sierocej u dzieci. Wraz z tekstami prezentowane są równieĹź prace plastycznie, w tym głównie grafiki młodzieĹźy, uczęszczającej na warsztaty plastyczne do Miejskiego Domu Kultury, a takĹźe rysunki skoczowianina – Szymona Brody.
     Sam tomik nie kończy szczytnego przedsięwzięcia. Po jego wydaniu M. Śniegulski zamierza skomponować muzykę do wybranych wierszy i wydać poetyckie kompozycje na płycie CD. Nad płytą pracować będzie cieszyński zespół poetycko-folkowy „Poethicon” wraz z gośćmi. JuĹź teraz zapraszamy wszystkich czytelników do sięgnięcia po muzyczną ilustrację prezentowanych utworów w celu zakosztowania wszystkich smaków wielowymiarowej akcji.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

J. B.

"Samotność dziecka" można nabyć
w skoczowskim ARTadresie (Rynek 18) w cenie 10 zł.
Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła