Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Skoczowscy Twórcy - Modelarstwo


HIERONIM SZEWCZYK
    Przygodę z malowaniem, rysowaniem i modelowaniem rozpoczął we wczesnych latach szkolnych, jeszcze w szkole podstawowej. Tworzenie od zawsze dawało mu wiele satysfakcji i radości. Uczucia te towarzyszyły mu podczas poszerzania swego wykształcenia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.
    Przyglądając się sztuce wielkich mistrzów zawsze dużym uznaniem darzył impresjonistów, realistów i kolorystów. Poproszony o wyróżnienie jednego z nazwisk artystów, których podziwia, bez namysłu przywołuje Vincenta van Gogha. Zarówno jego, jak i Hieronima Szewczyka inspirowała w znacznej mierze przyroda. W przypadku skoczowianina są to miejsca znajdujące się przy rzekach, jeziorach, góry, lasy, łąki, a także i kwiaty, uwieczniane na płótnie, czy kartce.
Zawodowo związany jest od wielu lat z różnymi szkołami, ponieważ właśnie tam można odczuć, jak zauważa, wiele zadowolenia z pracy z uzdolnioną młodzieżą, rozwijać indywidualne zainteresowania, a także wymienić doświadczenia i spostrzeżenia. Zajęcia, które prowadzi mają związek ze sztuką, ale też z modelarstwem. Prowadził również warsztaty ceramiczne.
    Prace Hieronima Szewczyka były pokazywane na wielu wystawach: poplenerowej w Toruniu (1987, 1988), zbiorowej w Domu Narodowym w Cieszynie (studenci UŚ – 1988), zbiorowej w BWA w Bielsku - Białej (studenci UŚ – 1989), indywidualnej na Politechnice w Gliwicach (1990), indywidualnej w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie (1992), zbiorowej w Warsztacie Sztuk MDK (2005) oraz wystawie w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie (2013), gdzie prezentował swą twórczość wraz z żoną Kariną.
 
 

RC Drive Skoczów
    Niektórzy uwielbiają jeździć na rowerze, oglądać mecze piłki nożnej w TV, malować, czy czytać książki. Oni natomiast uwielbiają jeździć... zdalnie sterowanymi modelami. Grupa RC Drive Skoczów powstała ponad pięć lat temu z inicjatywy osób, które połączyła wspólna pasja i zamiłowanie do modelarstwa samochodowego. Jednym z celów grupy jest chęć wspólnego spędzania czasu „na modelowaniu” oraz dzielenie się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy dopiero zaczynają wielką przygodę z modelami samochodów zdalnie sterowanych. Dziś grupa liczy kilkanaście aktywnie działających członków. Wśród nich są zarówno młodsi, jak i starsi, mężczyźni i kobiety, osoby o różnym statusie społecznym i materialnym. Wszystkich łączy wspólna pasja. - Daje ona nam sporo frajdy i adrenaliny. Rozwija nasze zdolności manualne, poszerza wiedzę techniczną, uczy koncentracji. Ta pasja to możliwość połączenia zainteresowania nowoczesnymi technologiami, z aktywnym wypoczynkiem poza domem. Ogromna ilość modeli, różne sposoby sterowania nimi oraz zróżnicowanie pod względem poziomu zaawansowania technicznego sprawiają, że ktokolwiek zechce zająć się tą rozrywką, znajdzie odpowiedni pojazd dla siebie - opowiadają członkowie Grupa RC Drive Skoczów.
    To właśnie dzięki zaangażowaniu członków grupy oraz wsparciu władz Skoczowa pod Kaplicówką powstaje jedyny na Śląsku Cieszyńskim off-roadowy tor. Tworzony na terenie "starej cegielni" tor o powierzchni 20 na 30 metrów będzie miał wszystko to co najważniejsze w off-roadzie: przeszkody, hopki, zakręty. - To ma być miejsce naszych regularnych spotkań, gdzie przychodzić będą grupy modelarzy o różnym stopniu zaawansowania. Każdy będzie mógł podpatrzeć ich w akcji, a przy okazji czegoś się nauczyć - podkreślają członkowie grupy RC Drive Skoczów.
    W środowisku modelarzy RC Skoczów przede wszystkim kojarzy się z Grupą RC Drive. To marka rozpoznawalna w całej Polsce. Więcej o grupie można przeczytać na stronie www.rcskoczow.boo.pl.

GRUPA MODELARZY LOTNICZYCH RC
    Grupa Modelarzy Lotniczych RC ze Skoczowa zajmuje się modealmi elektrycznymi i spalinowymi. Od kilku lat ich działania skierowane są głównie w stronę modeli depronowych oraz tradycyjnych "balsiaków".
http://www.rcst.pl/news.php