» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
Skoczowscy TwĂłrcy - Rusznikarstwo

CZESŁAW KANAFEK
    Czesław Kanafek jest mieszkańcem Bładnic. Znany jest głównie z wyrobu replik historycznych armat i broni czarnoprochowej. Wykonuje je zgodnie z przekazami historycznymi. Swoją pasję rozwija od lat młodzieńczych, w czym pomocne jest mu zgłębianie fachowej literatury. Wiedza potrzebna do wykonywania broni, czy armat łączy w sobie wiele dziedzin takich, jak: stolarka, kołodziejstwo, kowalstwo, działolejstwo. Na końcowym etapie prac konieczna jest teĹź współpraca z zakładami odlewniczymi, czy kuĹşniczymi (w tym przypadku w Ustroniu i Gliwicach).
    Oryginalnym hobby Czesława Kanafka zainteresowali się filmowcy, dzięki czemu jego armaty „zagrały” w „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy, „Janosiku. Prawdziwej historii.” Agnieszki Holland, niejednokrotnie z ich autorem u boku. Od wielu lat armaty stały się atrakcją regionalnych uroczystości, m.in.: Dni Skoczowa i Święta Trzech Braci w Cieszynie. Armaty na stałe są eksponowane na Polach Racławickich, na Jasnej Górze, w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz za granicą.
    Zainteresowania Czesława Kanafka objęły takĹźe dawną broń czarnoprochową, przy wyrobie której łączy on umiejętności rusznikarstwa ze snycerstwem i inkrustacją, sięgając tym do miejscowych tradycji wyrobu znanych niegdyś w całej Europie strzelb cieszynek. Miłość do dawnej broni połączył z wieloletnim członkostwem w Cieszyńskim Bractwie Kurkowym.

http://tradycyjniepiekne.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=9

 

 

 


 
Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła