Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Wehikuł kulturalny #3


Zapraszamy na przejażdżkę wehikułem kulturalnym z okazji 25-lecia naszej działalności!

 

MCK „INTEGRATOR” spakowany, gotowy i możemy ruszać ????????????

Naszym WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????rozpoczynamy podróż w zamierzchłe, arcyważne i niesamowicie ciekawe czasy początków, osiągnięć, sukcesów, ale też zawirowań!

Wyprawą w czasie i przestrzeni chcemy uczcić 25-LECIE MIEJSKIEGO CENTRUM KULTURY w Skoczowie jako instytucji, która oficjalnie w 1995 roku (sic!) pojawiła się na mapie ogólnopolskich instytucji kultury i działa od tego momentu nieprzerwanie (choć na przestrzeni ćwierćwiecza pod dwoma nazwami) i z pełnym zaangażowaniem, promując wszelkie przejawy kultury wśród mieszkańców gminy Skoczów, jak również gości przyjeżdżających do nas z pobliskich miejscowości, a także kontynuując tradycje wcześniejszych skoczowskich instytucji kultury, powstałych niekoniecznie w ramach miejskich struktur.

 

Podróżując | WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | można się mocno zdziwić! ???? Zwłaszcza, kiedy planujemy ⚙️ odwiedzić 2005 rok, a okazuje się, że lądujemy w 1886! Czy to możliwe? ???? Oczywiście technicznie rzecz biorąc - całkiem prawdopodobne!????

Tym razem jednak trafiliśmy dobrze, ale daliśmy się nie tyle zwieść pozorom, co uwieść niecodziennej inscenizacji historycznej, która odbyła się 9 lipca 2005 roku i miała przybliżyć wydarzenia z 29 czerwca 1886 roku, kiedy to do Skoczowa przybył Franciszek Józef I !!!???? Oto, co zobaczyliśmy! ????????

Impreza zaplanowana przez Miejski Dom Kultury rozpoczyna się uroczystym przejazdem ul. Mickiewicza. Bryczka z jaśnie panem zatrzymuje się pod siedzibą Straży Miejskiej, gdzie Franciszek Józef odbiera raport o utrzymaniu porządku w mieście, złożony przez komendanta Artura Tyrnę. Następnie o sumiennym wykonywaniu obowiązków zapewnia również komendant skoczowskiej policji – Krzysztof Justyński. Spod komisariatu orszak cesarza, w towarzystwie Cieszyńskiego Bractwa Kurkowego i dam dworu, wyrusza na rynek. Tam też kolejny raport zdaje zastępca burmistrza Skoczowa – Jan Korzonek.

Franciszek Józef dekoruje medalem honorowym legendarnego Jana Warcęgę! Po uroczystym powitaniu i wysłuchaniu raportów cesarz udaje się na Kaplicówkę. Tam mieszkańcy Skoczowa oraz przybyli z różnych stron kraju miłośnicy cesarza mają okazję z nim porozmawiać i zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie! Obecność Franciszka Józefa I uczczono także koncertem muzyki wiedeńskiej w wykonaniu Orkiestry Salonowej prof. Hilarego Drozda! W drugiej jego części usłyszeć było można kompozycje Mozarta i Schuberta w wykonaniu kwartetu muzyków Orkiestry Kameralnej G. Ph. Telemana!

Rok później MDK organizuje kolejną edycję inscenizacji przybycia Franza Józefa I do Skoczowa - tym razem z okazji 1️⃣2️⃣0️⃣ rocznicy jego legendarnych odwiedzin! Zainteresowanie wizytą tak znamienitej postaci historycznej jest równie wielkie! ????

***

 

Nasz wspomnieniowy | WEHIKUŁ KULTURALNY????| obrał dzisiaj kurs na tropienie ???? osobowości MUZYKI, TEATRU, FILMU, KABARETU i szeroko rozumianej ESTRADY ARTYSTYCZNEJ! Odwiedzimy wprawdzie tylko jeden rok, ale jakże znamienny ... ???? Miejski Dom Kultury w Skoczowie od początku swej działalności zapraszał ZNANYCH muzyków, komików i aktorów przy różnych okazjach. Były to zazwyczaj Dni Skoczowa. Rozpoznawalne postacie kina i telewizji pojawiały się u nas również na specjalne okazje - w ramach ???? koncertów ???? festiwali ???? czy też spektakli ???? ! Tradycja goszczenia gwiazd ⭐️ dużego formatu i umożliwienia mieszkańcom oglądania ich na żywo utrzymała się do 2019 roku! Miejmy nadzieję, że już w tym roku uda się do niej wrócić! ????????

Dzisiaj wspominamy występy kilku znanych i LUBIANYCH artystów, którzy w 2005 roku zachwycali skoczowską publiczność!

???? 11.03 2005 r. – MARZENA TRYBAŁA i TOMASZ STOCKINGER - występ w sali "Pod Pegazem"! Sztuka pt. „Za rok o tej samej porze” w reżyserii Barbary Sass! Spektakl zrealizowany przy współpracy z Miejskim Domem Kultury „Prażakówka”, w ramach ustrońskiej "Wiosny teatralnej".

???? 11.06 2005 r. – koncert uwielbianego przez publiczność TERCETU EGZOTYCZNEGO! Zespół został założony w 1963 roku i koncertował do 2018 roku! W 2002 roku, za fonograficzne zasługi, wytwórnia Polskie Nagrania wręczyła Tercetowi specjalne wyróżnienie w postaci diamentowej płyty. Popowe rytmy w stylu latynoamerykańskim podobały się fanom na całym świecie. Grupa odbyła 50 tras koncertowych po Stanach Zjednoczonych! Koncertowali również w Australii

i Wielkiej Brytanii. Wydali aż 26 płyt.

???? 11.06 2005 r. – występ ROMANA GERCZAKA – polskiego piosenkarza, artysty kabaretowego oraz aktora! Współtwórcy Kabaretu Elita!

????12.06 2005 r. – występ wspaniałego ANDRZEJA ROSIEWICZA! - piosenkarza estradowego, gitarzysty, tancerza, satyryka, kompozytora i choreografa. Najpopularniejsze jego przeboje to: „Najwięcej witaminy”, „Czy czuje pani cha-chę”, „Zenek blues”, „Chłopcy radarowcy”, "Graj cyganie graj” oraz „Czterdzieści lat minęło...” !

???? 03.09 2005 r. – występ JOANNY BARTEL– znanej aktorki, artystki kabaretowej i wokalistki! Szerokiej publiczności znanej z serialu „Święta Wojna”, gdzie wystąpiła w roli Andzi Dworniok!

???? 04.09 2005 r. – występ GRZEGORZA STASIAKA – aktora i kabareciarza, któremu dużą popularność przyniósł również serial „Święta wojna”, a konkretnie rola Alojza oraz program „Nauka jazdy”, emitowany przez wiele lat na antenie telewizji TVN.

***

 

|WEHIKUŁEM KULTURALNYM ???? | odwiedzamy dzisiaj parkiet sali widowiskowej „Pod Pegazem” w Skoczowie! ???? Przez ostatnie   2️⃣5️⃣ LAT każdego roku, w każdej z siedzib Miejskiego Domu Kultury, a później Miejskiego Centrum Kultury „INTEGRATOR” odbywało się mnóstwo różnego rodzaju imprez cyklicznych❗️ Trudno je wszystkie nawet zliczyć! Jednym z większych i bardzo widowiskowych wydarzeń były turnieje tańca DISCO! ????‍♀️Konkurs cieszył się ogromną popularnością! W szranki stawało za każdym razem po kilkadziesiąt formacji tanecznych!

Zobaczmy ????, jak na kartach naszych kronik zapisały się te skomplikowane choreograficznie i wymagające niezwykłych umiejętności tanecznych i gimnastycznych występy…????‍♂️????????‍♀️

Zapraszamy do wspólnego oglądania archiwalnych zdjęć z wybranych konkursów oraz przypomnienia sobie atmosfery tanecznej rywalizacji dzięki artykułom, które ukazały się wówczas na łamach lokalnej prasy!

***

????????????...W ramach jubileuszu 25-lecia MCK „Integrator” odwiedzamy dzisiaj |WEHIKUŁEM KULTURALNYM ????| działającą w Miejskim Domu Kultury od 1996 roku i cieszącą się ogromną popularnością skoczowską sekcję KUNG - FU I JU - JITSU ????⛩! Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek z bardzo bogatej historii tej prężnie działającej przez dziesięciolecia sekcji! ????????

???? 26 lutego 2005 roku odbył się w Skoczowie I MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SZTUK WALKI I SAMOOBRONY! Inicjatorem, choreografem

i uczestnikiem wydarzenia był instruktor Ryszard Bochm 6 DAN Kung Fu, który właśnie w 2005 roku świętował 20-lecie uprawiania i doskonalenia sztuk walki oraz 8 rocznicę prowadzenia skoczowskiej sekcji Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki! Podczas pierwszej edycji festiwalu w sali widowiskowej MDK przy ul. Targowej wystąpiło siedem drużyn z Polski i Czech. Uczestnicy zaprezentowali różne techniki walki i samoobrony. W akcji można było zobaczyć zawodników następujących drużyn:

- Sekcja Kung-Fu Skoczów P.A.S.W., Jiu-Jitsu Ostrawa, Centrum Sztuk Walki i Relaksacji Orlowa, Judo Klub Simoradz, Pszczyńska Akademia Sztuk Walki, Aikido Kazoku, Karate Shotokan Klub Shindo Cieszyn, Filipińska Samoobrona Modern Arnis – Częstochowa.

???? 11 marca 2006 roku skoczowska sekcja P.A.S.W po raz drugi zorganizowała w sali widowiskowej MDK przy ulicy Targowej pokazy sztuk walki w wykonaniu dzieci i młodzieży!

???? W 2010 roku przedstawiciele sekcji Kung-Fu /Ju-jitsu ze Skoczowa wzięli udział w międzynarodowym szkoleniu Filipińskich Sztukach Walki, które odbyło się w Węgierskiej Górce.

???? 28 października 2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 na Górnym Borze odbyło się szkolenie z okazji 2️⃣0️⃣-lecia działalności Skoczowskiej Sekcji Sztuk Walki i Samoobrony Kung-Fu i Ju-Jitsu! Szkolenie poprowadził dyrektor techniczny International Self-Defense Assocatio – Stanisław Majchrzak 10 dan, który swe umiejętności zdobywał w Japonii, Chinach, na Filipinach w Tajlandii i USA. W szkoleniu udział wzięło ponad 70 osób z Gminy Skoczów.

✒️???? Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć i zapoznania się z artykułami, które pojawiały się wówczas na łamach lokalnej prasy!

 

***

???????????? dzisiaj wyprawa do krainy ŚMIECHU ????????????

| WEHIKUŁ KULTURALNY ????| przeniesie nas do ery świetności kabaretowych występów w Skoczowie! Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku i na samym początku drugiej panował istny SZAŁ kabaretowych przedstawień! Sale pękały w szwach, a widzowie byli w stanie wiele zapłacić za wejściówkę na występ ulubionej grupy!

Miejski Dom Kultury a później Miejskie Centrum Kultury nawet kilka razy

w roku zapraszało znane i lubiane kabarety. Występy były organizowane zazwyczaj w sali przy ulicy Targowej – obecnie noszącej nazwę sala widowiskowa „Pod Pegazem”. Do dzisiaj jest to największa, najlepiej wyposażona sala koncertowa w mieście i tylko ona mogła pomieścić tak licznie przybywającą na występy komików publiczność! Śmiało można powiedzieć, że przez to legendarne miejsce przewinęło się ponad dwadzieścia najbardziej popularnych formacji kabaretowych oraz komików występujących solo! Innym miejscem, gdzie prezentowali oni swe unikatowe umiejętności była oczywiście estrada na rynku - podczas Dni Skoczowa.

????: Wystąpili w przywołanych miejscach między innymi: Kabaret Młodych Panów, Łowcy. B, Kabaret Skeczów Męczących, Grzegorz Halama, Ireneusz Krosny, Kabaret Nowaki, Kabaret OT.TO, Kabaret ZAKAZ WJAZDU, Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Dno, Kabaret Pod Wyrwigroszem, kabaret Afera, Paranienormalni i wiele, wiele innych...!

????: Poniżej zamieszczamy notatki prasowe, autografy artystów oraz zdjęcia z wybranych występów ulubionych kabaretów, przy których skoczowianie przez lata ZRYWALI BOKI, MIELI UBAW PO PACHY

i ŚMIALI SIĘ DO ŁEZ! ????????????

***

Życzymy miłych wspomnień!