Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #25


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

„TWÓJ VINCENT”

animacja/dramat, reż. Dorota Kobiela / Hugh Welchman, (2017)

Film powstał w pionierskiej technice animacji malarskiej. To oznacza, że wszystkie klatki zostały namalowane farbą olejną! Przy malowaniu używano olejek goździkowy, który ma właściwości powodujące znaczne spowolnienie schnięcia olejnej farby. Dzięki temu niektóre klatki wystarczyło jedynie nieznacznie przemalować. W ramach projektu powstało 65 tysięcy klatek przy wykorzystaniu 1000 sztuk prac na płótnie. Przedsięwzięcie to charakteryzowało się dużym rozmachem. Zaangażowano ponad 120 profesjonalnych artystów (w tym 60 z Polski).

„Twój Vincent” został nakręcony najpierw jako tradycyjny film z aktorami, a następnie, każdą klatkę przemalowano. Wszystkie obrazy zostały namalowane w zbliżonej do Van Gogha technice. Tym samym, na ekranie możemy podziwiać, aż 120 słynnych prac wzorowanych na dziełach malarza!

Zobaczcie makeing-of z pracy nad filmem!

Van Gogh to holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej – prawdopodobnie samobójczego.

Mało doceniany za życia, van Gogh zyskał sławę po śmierci. Dziś jest powszechnie uważany za jednego z największych malarzy w historii, artystę, którego twórczość stanowi istotne źródło sztuki współczesnej. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu dwóch ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. Dziś jego liczne autoportrety, pejzaże, portrety i słoneczniki należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki.

Chcecie poznać, aż 102 ciekawostki na temat malarza?

Kliknijcie tutaj!

Tutaj możecie zobaczyć niesamowitą „wystawę prac” artysty:

Wystarczy kliknąć!

 

"WIEDŹMIN"

serial, Polska, USA, twórca: Lauren Schmidt, (2019)

 

Geralt z Rivii, zmutowany łowca potworów, podąża ścieżką przeznaczenia w świecie, gdzie ludzie często okazują się gorsi niż najstarsze monstra. Przygody Geralta ze słynnej powieści Andrzeja Sapkowskiego zna chyba każdy! Cieszą się one dużą popularnością, również za sprawą nowej ekranizacji serialu produkcji Netflixa. Wiele miejsc wybranych jako tło kręcenia scen, można odwiedzić na własną rękę. Dziś wybierzemy się na Węgry, ale najpierw posłuchajcie wywiadu z pisarzem:

Kliknijcie tutaj!

Zacznijmy od zamku Vajdahunyad, znajdującym się w Parku Miejskim w Budapeszcie. Zamek był częścią procesu budowania 100 zamków z okazji 1000-lecia Węgier. Pierwotnie powstał z nietrwałych materiałów, jednak mieszkańcy pokochali tę budowlę i na początku XX wieku została ona zbudowana od nowa, tym razem na stałe.

 

Wioska, w której dorastała Yennefer i do której przybyła po nią Tissaia, to nic innego jak Skansen Wsi Węgierskiej w Szentendre, jakieś 30 kilometrów od północnej części Budapesztu. Ta lokacja była też wykorzystana do zrealizowania kilku scen z Ciri w obszarze z wiatrakiem.

 

W Budapeszcie znajduje się też Kiscelli Museum, a dokładnie w dzielnicy Obuda. Muzeum skupia się na renesansowych i barokowych zabytkach i strojach, skryte są w nim również ruiny klasztornego kościoła. Organizuje się tam nawet wesela! Posłużyły one serialowi za miejsce, w którym odbywał się bal czarodziejów i ich narada.

 

W północnej części Węgier znajduje się miasto Tata, w nim zaś - piękny gotycki zamek, zbudowany w połowie XIV wieku na północnym krańcu jeziora Öreg. W serialu zagrał on siedzibę burmistrza miasta Rinde. Tam doszło do pierwszego spotkania Geralta i Yennefer... Warto dodać, że w środku znajduje się muzeum historyczne. Nakręcono tu znaczną część 5. odcinka.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Wystarczy kliknąć!

 

„INFERNO”

thiller, reż. Ron Howard, (2016)

Film jest ekranizacją trzeciej części bestsellerowej serii autorstwa Dana Browna (poprzednie powstały na podstawie powieści „KOD DA VINCI” oraz „ANIOŁY I DEMONY”). W filmie główną rolę ponownie gra Tom Hanks, który wciela się w postać profesora Roberta Langdona, wybitnego znawcę symboliki. Uczony, próbuje wygrać z czasem. Usiłuje powstrzymać szaleńca, który chce rozprzestrzenić wirus, mogący unicestwić połowę ludzkości.

Po zobaczeniu filmu, z pewnością nabierzecie ochoty, by wyruszyć w ekscytującą, pełną przygód podróż po muzeach i zabytkach Florencji. Śladem Langdona zobaczymy kościół Santa Croce z nagrobkami zasłużonych Florentczyków, w tym Dantego (sam Dante jest jednak pochowany w Rawennie) panoramę Duomo, czy dzwonnicę Giotta. Filmowi bohaterzy przebiegają przez rozległe Ogrody Boboli otaczające Palazzo Pitti, sam pałac, a także ukryty korytarz Vassariego, łączący ten obiekt z Galerią Uffizi ponad rzeką Arno, a następnie z Palazzo Vecchio.

 

Chcecie poczuć włoski klimat?

Zobaczcie filmik!

Turyści nie tylko ze względu na powieść chcą odwiedzić Galerię Uffizi ze słynnymi płótnami i rzeźbami, która co roku odwiedza ponad 2 mln osób. Kolejki do kas ustawiają się przed tym muzeum od wczesnych godzin rannych, a w środku jest tłoczno o każdej porze roku. Nie jest to jednak jedyny „filmowy” i flagowy obiekt toskańskiej stolicy. Nie mniej, a może nawet ciekawsze jest Palazzo Pitti – nowy pałac Medyceuszy po drugiej stronie rzeki Arno. Znajdują się tutaj cztery muzea: galeria sztuki z obrazami Rafaela, Giotta, Botticellego, Vasariego, sale królewskie, zbiory sztuki nowoczesnej (za taką uznawana jest tutaj tworzona od początku XIX w.), kapiące zlotem i kamieniami skarbce, a także dość ekstrawaganckie muzeum mody.

Tutaj dowiecie się więcej o galerii Uffizi:

Kliknijcie!

W galerii można zobaczyć wielkie dzieło Botticellego:

Tutaj dowiecie się więcej!