Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Filmowy flirt ze sztuką #27


Cykl artykułów, w których film staje się furtką do największych, światowych muzeów i galerii sztuki, do pięknych, zabytkowych uliczek miast, a nawet do umysłów artystów!

Chcemy polecić Wam kinematografię, dostarczającą niezapomnianych wrażeń! Chcemy inspirować sztuką, pisząc o niej w sposób lekki, ciekawy i jednocześnie merytoryczny - tak, by rozkochać Was w kulturze na dobre!

 

 

 

„POWRÓT”

dramat, reż. Andriej Zwiagincew (2003)

Film debiutującego w wieku 39 lat reżysera Andrieja Zwiagincewa, aktora i autora sztuk teatralnych, jest obrazem szczególnym. Rozpoczyna się od kadru, w którym odnajdziemy wyraźną inspirację płótnem włoskiego malarza - Andrei Mantegni (1431). Ukazano na nim nowotestamentową scenę opłakiwania zdjętego z krzyża Chrystusa. Jego postać wypełnia niemal całą przestrzeń. Obraz charakteryzuje nowatorska perspektywa, jakbyśmy spoglądali na Chrystusa klęcząc u jego stóp, oraz bardzo wiernie oddane szczegóły anatomii ludzkiego ciała.

Bohater filmu niejako wraca zza grobu. Jego zmartwychwstanie jest symboliczne. To mężczyzna, który niespodziewanie po dwunastu latach pojawia się w rodzinnym domu. Chce być ojcem dla dwóch dorastających chłopców, chociaż jest im zupełnie obcy. Mężczyzna nie zamierza odpowiadać na żadne pytania, tłumaczyć powodów zniknięcia, po prostu pojawia się i przyjmuje rolę przewodnika.

Więcej przeczytacie tutaj!

Tu, dowiecie się więcej o perspektywie w malarstwie:

Wystarczy kliknąć!

 

 

 

„DZIEWCZYNA Z PERŁĄ”

dramat obyczajowy, reż. Peter Weeber, (2003)

Film przedstawia jedną z wielu wersji historii kobiety z obrazu „Dziewczyna z perłą”, namalowanego przez holenderskiego malarza Johannesa Vermeera. Reżyser zaczerpnął inspirację z książki Tracy Chevalier o tym samym tytule. Akcja filmu dzieje się w połowie XVII wieku w Holandii. Griet – grana przez Scarlett Johansson pracuje jako służąca w domu malarza, którego rolę odgrywa Colin Firth.

Obraz „Dziewczyna z perłą” jest jednym z najczęściej reprodukowanych dzieł w historii sztuki. Pomimo swoich rozmiarów i prostoty dzieło hipnotyzuje. Datuje się go na lata 1665-1666 i przez długi czas był niedostępny dla publiczności.

Więcej o obrazie tutaj!

Widza intryguje najbardziej mimika bohaterki. Kobieta sprawia wrażenie, jakby miała świadomość bycia obserwowaną – wskazują na to szeroko otwarte oczy i lekko rozchylone usta, które mogą świadczyć o zaskoczeniu, a nawet strachu.

Drugą bohaterką na obrazie jest perła, umieszczona na środku kompozycji. Może mieć różne konotacje. W średniowieczu, ze względu na swój blask i czystość koloru, kojarzona była z niewinnością. W epoce baroku pojawiała się często w martwych naturach, oznaczając marność rzeczy ziemskich oraz kobiecą próżność.

Tu dowiecie się więcej o symbolice na obrazie:

Kliknijcie!

Dzieło można zobaczyć w Królewskiej Galerii Malarstwa w Hadze, gdzie można podziwiać również dzieła innych najwybitniejszych niderlandzkich i flamandzkich malarzy.

Zobaczcie sami!

 

"FRIDA"

biograficzny/dramat, reż. Julie Taymor, (2002)

Pasja Fridy zaczęła się od wypadku, do którego doszło, kiedy jako osiemnastolatka wracała ze szkoły. Na skutek uderzenia jedna z poręczy „przebiła” ją na wylot, łamiąc żebra, kręgosłup w trzech miejscach, lewą nogę w jedenastu, a prawą miażdżąc. Doszło też do uszkodzenia podbrzusza, co spowodowało, że na zawsze straciła możliwość bycia matką. Lekarze nie dawali jej szans, jednak dziewczyna cudem przeżyła. W szpitalu zajęła się pasją, która towarzyszyła jej do ostatnich chwil życia – sztukę. Kiedy leżała przez długie miesiące w szpitalnym łóżku uczyła się malować.

Więcej dowiecie się tutaj:

Więcej dowiecie się tutaj!

Jej sztuka spotkała się z podziwem wśród odbiorców. Stała się artystą, która niemal 70 lat po swojej śmierci wciąż inspiruje kolejne pokolenia. Jej charakterystyczne, pełne koloru i emocji obrazy były szczere do bólu. Nidy nie malowała fikcji, przedstawiała w nich zawsze tylko swoje życie.

 

 

Charakterystyczny kobaltowy dom, w którym artystka przyszła na świat, w którym spędziła wiele godzin przykuta do łóżka, malując, a wreszcie dom, w którym umarła, dziś jest bardzo popularnym celem wycieczek turystów odwiedzających Meksyk. W La Casa Azul mieści się obecnie muzeum poświęcone Fridzie i jej twórczości – jedno z najpopularniejszych muzeów w Meksyku.

Zobaczcie, jak wygląda wnętrze muzeum:

Wystarczy kliknąć!