Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

II Jarmark Sarkandrowski


II Jarmark Sarkandrowski
na skoczowskim Rynku

18 - 21 grudnia


pobierz kartę zgłoszeń

II Jarmark Sarkandrowski
na skoczowskim Rynku

18 - 21 grudnia

 

W dniach 18-21 grudnia 2014 r. na skoczowskim rynku odbędzie się II Jarmark Sarkandrowski. Zapraszamy twórców regionalnych, osoby zajmujące się rękodziełem do sprzedaży swoich wyrobów. W szczególności zapraszamy młodzież szkolną wraz z nauczycielami oraz osoby działające w skoczowskich kołach zainteresowań. Do uczestnictwa w II Jarmarku Sarkandrowskim zachęcamy również kupców trudniących się bożonarodzeniowymi wyrobami regionalnymi. Liczymy na unikatowe produkty, w szczególności związane z obrzędowością Śląska Cieszyńskiego.

 

Chęć uczestnictwa w II Jarmarku Sarkandrowskim prosimy potwierdzić wypełniając kwestionariusz udziału. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zapewnia namioty oraz ławki do organizacji stoisk. Podczas Jarmarku Sarkandrowskiego o świąteczny klimat muzyczny zadba kapela regionalna.
Na zgłoszenia chętnych do udziału w Jarmarku Sarkandrowskim czekamy do 15 grudnia 2014 r. Szczegółowe informacje można uzyskać w Miejskim Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie – ul. Mickiewicza 9, tel. 33 479 10 40 wew. 601. Wypełnione kwestionariusze uczestnictwa prosimy przesyłać na adres: mckpodpegazem@onet.pl


 

karta zgłoszeń



Święty Jan Sarkander urodził się 20 grudnia 1576 roku w Skoczowie. Był synem Grzegorza i Heleny Góreckiej; bratem Wacława, Pawła i Mikołaja. Wcześnie stracił ojca. Zmuszona sytuacją materialną matka zdecydowała się opuścić Księstwo Cieszyńskie i przenieść się na Morawy. Tam Sarkander pobierał nauki i przyjął świecenia kapłańskie następnie był proboszczem kilku parafii. W czerwcu 1619 roku, krótko po wybuchu wojny trzydziestoletniej, za namową parafian zdecydował się wyjechać z Holeszowa, gdzie prowadził parafię. Odbył wtedy pielgrzymkę do Częstochowy. Przebywał przez pewien czas w Krakowie i Ołomuńcu. Powrócił później do Holeszowa i w lutym 1620 r. uchronił miasto przed atakiem lisowczyków. Wyszedł z procesją z Najświętszym Sakramentem by pokazać, że miasto jest katolickie. Lisowczycy odstąpili od Holeszowa. To wydarzenie stało się pretekstem dla protestantów do oskarżenia go o sprowadzenie polskiego wojska na Morawy. Został aresztowany, przewieziony do Ołomuńca, gdzie poddawano go torturom. Mimo to, nie przyznał się do zarzucanej mu zdrady stanu. Nie wyjawił także tajemnicy spowiedzi namiestnika Moraw, barona Władysława Popiela Lobkovica. Umarł w więzieniu wskutek tortur 17 marca 1620 r.

 



Galeria: