Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Watch docs - festiwal


WATCH DOCS
PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

24 - 26 kwietnia
Teatr Elektryczny
 

WATCH DOCS
PRAWA CZŁOWIEKA W FILMIE

24 - 26 kwietnia
Teatr Elektryczny

 

    Już po raz drugi do Skoczowa zawita Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS (daty i godziny pokazów w Teatrze Elektrycznym niebawem) - Prawa Człowieka w Filmie, organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka przy współpracy z lokalnymi koordynatorami, którzy od kilkunastu lat współtworzą festiwal w pobliskim Cieszynie. Po warszawskim festiwalu głównym, który odbywa się co roku w grudniu, festiwalowe filmy wyruszają w Polskę. Cieszymy się, że już po raz kolejny dzięki Miejskiemu Centrum Kultury „Integrator” będą mogły pojawić się również w Skoczowie. Są to filmy dokumentalne, posiadające walor świadectwa, często o niebywałej sile oddziaływania. Różnorodna tematyka filmów daje szeroki kontekst do debaty na temat współczesnych zjawisk, które szczególnie wiążą się z korzystaniem lub też łamaniem Praw Człowieka, z którymi spotykają się w swoim życiu nasi bohaterowie.
    Wśród filmów, które będą mogli Państwo zobaczyć już w kwietniu w Skoczowie, nie zabraknie tych, które rejestrują i komentują obecną sytuację na Ukrainie (wydarzenia na Majdanie i sytuacja na Krymie). Swoimi refleksjami na ten temat podzieli się z nami również nasz gość – Vlada Goncharenko, mieszkająca obecnie w Polsce studentka kulturoznawstwa, ukrainistka oraz współorganizatorka akcji: Śląski Majdan. Ponad to będziemy mogli zobaczyć nagradzany na wielu festiwalach film Wojciecha Szumowskiego i Michała Przedlackiego „Aleppo. Notatki z ciemności”, ukazujące życie oblężonego syryjskiego miasta z perspektywy siedmiu postaci, których spokojne życie diametralnie zmieniła wojna domowa. Ponad to podobnie jak w ubiegłym roku, na festiwalu pojawią się filmy o tematyce romskiej, jak choćby „Wyrok na Węgrzech”, będący rejestracją najgłośniejszego w ostatnich latach procesu czterech neonazistów odpowiedzialnych za śmierć kilku węgierskich Romów, w tym także kilkuletniego chłopca. W filmach „Pieśń Pasterza” czy „Rodzeństwo jest na zawsze” zastanowimy się m.in. nad potrzebą relacji człowieka z przyrodą we współczesnym świecie. Zaprezentowane powyżej tematy nie wyczerpują tegorocznej festiwalowej propozycji, dlatego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z pełnym repertuarem naszego festiwalu, który już wkrótce pojawi się na ulotkach i plakatach, ale także na profilach fb:
www.facebook.com/teatrelektryczny, Watch Docs – Cieszyn.

 

Wstęp wolny.

13. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w filmie. Skoczów 2015

Program:

PIĄTEK 

17:30 Łowcy zbrodniarzy, 2014 Szwajcaria, 52’ 

18:40 Jesteśmy stajemy się śmiercią, 2014 Francja, 4’ 

19:00 Pieśń Pasterza, 2014 Polska, 30’

19:40 Rodzeństwo jest na zawsze, 2013 Norwegia, 75’

______________________________________________

 

SOBOTA

17:30 Ucieczka, 2013 Serbia, Bośnia, 23’ 

18:10 Wyrok na Węgrzech, 2013 Niemcy, Węgry, 112’

20:20 Urzędnicy, 2013 Wielka Brytania, 29’

_____________________________________________

 

NIEDZIELA

17:30 Euromajdan. Surowy montaż, 2014 Ukraina, 60'

18:30 Wyspa Krym- Deja vu, 2014 Ukraina, 30’ 

19:00 Spotkanie z Vladą Goncharenko 

19:30 Aleppo. Notatki z ciemności, 2014 Polska, 90'

 

Gościem specjalnym skoczowskiej edycji Festiwalu będzie:
Vladyslava Goncharenko – absolwentka filologii ukraińskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Kijowie. Obecnie kontynuuje studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie zajmuje się m.in. współczesną literaturą ukraińską. Aktywnie zaangażowana w Śląski Majdan.

 

Więcej informacji na stronie oraz profilach FB:

www.watchdocs.pl

Watch Docs – Cieszyn (FB)

Teatr Elektryczny w Skoczowie (FB)