Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Krople lirycznego nasycenia


Dziesięć metaforycznych wizji rzeczywistości, dziesięć analiz duchowych, a także dziesięć niezwykle osobistych portretów doświadczanych uczuć można odnaleźć w tomiku poezji wydanym przez Miejski Dom Kultury w Skoczowie. Liryczne i głównie kobiece wizje świata zamknięto w dwóch grupach rozgraniczających debiutantów i uznanych poetów naszego regionu. Wśród autorek stawiających "pierwsze kroki w lirycznym świecie" znalazły się: Anna Gawłowska, Małgorzata Gawłowska, Natalia Hutta, Anita Pancer oraz Agnieszka Żur.

KROPLE LIRYCZNEGO NASYCENIA

    Dziesięć metaforycznych wizji rzeczywistości, dziesięć analiz duchowych, a także dziesięć niezwykle osobistych portretów doświadczanych uczuć można odnaleźć w tomiku poezji wydanym przez Miejski Dom Kultury w Skoczowie. Liryczne i głównie kobiece wizje świata zamknięto w dwóch grupach rozgraniczających debiutantów i uznanych poetów naszego regionu. Wśród autorek stawiających "pierwsze kroki w lirycznym świecie" znalazły się: Anna Gawłowska, Małgorzata Gawłowska, Natalia Hutta, Anita Pancer oraz Agnieszka Żur. Zapraszają one czytelnika do interpretacji prozy życia codziennego, wgłębienia się w barwy kobiecości, ale także zatrzymania się w nieustannie płynącym przemijaniu. Do wyżej wymienionych odcieni wrażliwości dodają swoje spostrzeżenia autorzy setnych pierwszych kroków w lirycznym świecie: Szymon Broda, Urszula Stefania Korzonek, Anna Mazur, Beata Sabath oraz Anna Więzik. Tematy przez nich poruszane proponują odbiorcy podróże po beskidzkiej ziemi, odległej Czarnogórze, snach. Są także wędrówką po trudnej sztuce epistolografii. Innym razem przypominają o nieuniknionej konieczności zmieniania masek, czy pokoi hotelowych. Nie mogło również zabraknąć miejsca dla prezentacji rodzinnego ciepła i miłości je wywołującej.
     Autorzy wierszy zebranych w tomiku noszącym tytuł "Krople lirycznego nasycenia" spotykają się od maja zeszłego roku na "Warsztatach poetyckich", podczas których mogą dzielić się uwagami na temat poetyckiego patrzenia na życie. Debiutanci podpatrują zaznajomionych z tą dziedziną sztuki. Uznanych poetów z kolei inspiruje świeżość spojrzenia młodych twórców. Warto poszukać wzajemnych wpływów wymiany doświadczeń w prezentowanych wierszach, a także i doświadczeń własnych, które być może nigdy do tej pory tak trafnie nie zostały sformułowane, jak właśnie w plątaninie metafor i skojarzeń wierszy sycących kropla po kropli lirycznym smakiem.

J. B.