» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
Krople lirycznego nasycenia

KROPLE LIRYCZNEGO NASYCENIA

    Dziesięć metaforycznych wizji rzeczywistości, dziesięć analiz duchowych, a takĹźe dziesięć niezwykle osobistych portretów doświadczanych uczuć moĹźna odnaleźć w tomiku poezji wydanym przez Miejski Dom Kultury w Skoczowie. Liryczne i głównie kobiece wizje świata zamknięto w dwóch grupach rozgraniczających debiutantów i uznanych poetów naszego regionu. Wśród autorek stawiających "pierwsze kroki w lirycznym świecie" znalazły się: Anna Gawłowska, Małgorzata Gawłowska, Natalia Hutta, Anita Pancer oraz Agnieszka Ĺťur. Zapraszają one czytelnika do interpretacji prozy Ĺźycia codziennego, wgłębienia się w barwy kobiecości, ale takĹźe zatrzymania się w nieustannie płynącym przemijaniu. Do wyĹźej wymienionych odcieni wraĹźliwości dodają swoje spostrzeĹźenia autorzy setnych pierwszych kroków w lirycznym świecie: Szymon Broda, Urszula Stefania Korzonek, Anna Mazur, Beata Sabath oraz Anna Więzik. Tematy przez nich poruszane proponują odbiorcy podróĹźe po beskidzkiej ziemi, odległej Czarnogórze, snach. Są takĹźe wędrówką po trudnej sztuce epistolografii. Innym razem przypominają o nieuniknionej konieczności zmieniania masek, czy pokoi hotelowych. Nie mogło równieĹź zabraknąć miejsca dla prezentacji rodzinnego ciepła i miłości je wywołującej.
     Autorzy wierszy zebranych w tomiku noszącym tytuł "Krople lirycznego nasycenia" spotykają się od maja zeszłego roku na "Warsztatach poetyckich", podczas których mogą dzielić się uwagami na temat poetyckiego patrzenia na Ĺźycie. Debiutanci podpatrują zaznajomionych z tą dziedziną sztuki. Uznanych poetów z kolei inspiruje świeĹźość spojrzenia młodych twórców. Warto poszukać wzajemnych wpływów wymiany doświadczeń w prezentowanych wierszach, a takĹźe i doświadczeń własnych, które być moĹźe nigdy do tej pory tak trafnie nie zostały sformułowane, jak właśnie w plątaninie metafor i skojarzeń wierszy sycących kropla po kropli lirycznym smakiem.

J. B.
Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła