» Twórcze piętro
» Sala widowiskowa - Pod Pegazem
» Teatr Elektryczny
» ARTadres
» Warsztat muzyczny
Skoczowscy TwĂłrcy - RzeĹşba

ROBERT ORAWSKI
    Pasjonował się rzeĹşbą mając juĹź kilkanaście lat. Jako siedemnastolatek wykonywał pierwsze prace, a gdy osiągnął pełnoletniość wyrzeĹşbił cykl świątków (m.in. „Płaczka”, „Apostoł”). W latach póĹşniejszych studiował samodzielnie malarstwo i rzeĹşbę. Szybko zainteresował się pracami Amadeo Modiglianiego i Aliny Szapocznikow. Efektem poszerzonej wiedzy na temat ich twórczości i warsztatu były duĹźe formy – takie jak: „Saksofonista” (metal/beton), „Wołanie” (metal/beton), „We mgle” (metal/beton), „Zaborczość” (metal/beton), „Matka” (beton). Kolejnym artystą, który skupił uwagę Roberta Orawskiego okazał się najznamienitszy rzeĹşbiarz rumuński Constantin Brancusi, którego ceni po dziś dzień tak samo mocno. Jego wzorem w twórczości artystycznej za najwaĹźniejsze uwaĹźa dążenie do uzyskania maksymalnego uproszczenia kształtu przy zachowaniu jego witalnego sensu w otaczającej rzeczywistości. Dużą wagę przywiązuje do nasycenia światłem kaĹźdej formy. Zamierzenia te moĹźna dostrzec m.in. w takich jego pracach, jak: „Niechaj 1000 słowików zapłacze” (drewno), „Pocałunek” (drewno), „Myśliciel” (drewno), „Gniew” (drewno) oraz „Rewolucjonista” (drewno). Brał udział w kilku amatorskich wystawach. W 1984 r. zdobył wyróĹźnienie na Przeglądzie Twórczości Plastyków Amatorów „Podbeskidzia”. Większość prac została rozdana, a nawet zniszczona. Aktualnie pracuje nad „Dziewczyną z gitarą” i „Zamyśleniem”.
    Oprócz działań natury rzeĹşbiarskiej Robert Orawski pasjonuje się historią, a w szczególności wydarzeniami rozgrywającymi się na Śląsku Cieszyńskim. Od wielu lat współpracuje z Towarzystwem Miłośników Skoczowa (prezes w latach 2002 – 2008), pisał artykuły do wielu publikacji regionalnych, m.in.: Kalendarza Miłośników Skoczowa, Kalendarza Skoczowskiego, a takĹźe dla prasy: Głosu Ziemi Cieszyńskiej, Gazety Skoczowskiej, katowickiego Sportu, Kuriera Skoczowskiego, Wieści Skoczowskich, Południka 18’47. Wiele publikacji redagował, w tym: album „Skoczów”, trzy zbiory opowiadań gwarowych „Roztomili Ludeczkowie”, „80 lat KS Beskid”, „Kronikę Skoczowską”. Uczestniczy takĹźe w licznych inscenizacjach historycznych (m.in. Grunwald, potop szwedzki, powstanie styczniowe) ubrany w stroje z danej epoki. Pozostałe zainteresowania Roberta Orawskiego to: sport (jogging, bieg na nartach), literatura oraz astronomia.

    Robert Orawski jest dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury „Integrator” od 2001 r. Za swą wieloletnią działalność na rzecz kultury i historii regionu otrzymał wyróĹźnienie w ogólnopolskim konkursie Polskiego Towarzystwa Historycznego i Rady Krajowej Regionalnych Towarzystw Kultury za cykl prac naukowych i popularyzację regionalnej wiedzy historycznej (Wrocław 1999) oraz odznakę ministra kultury i dziedzictwa narodowego - „ZasłuĹźony działacz kultury” (2001).


 

KINGA PENKAŁA
    Zainteresowanie sztukami plastycznymi przejawiała juĹź od najmłodszych lat. Do rzeĹşbienia w glinie, czy malowania nie trzeba było jej specjalnie zachęcać. Dzięki mamie, oprócz tworzenia prac w domu, zaczęła uczęszczać teĹź na zajęcia w Warsztacie Sztuk MDK, gdzie realizowała swoje twórcze pasje na wiele sposobów. Podejmowała się bardzo odwaĹźnych, jak na swój wiek, tematów. Dzięki temu, Ĺźe jednocześnie brała lekcje jazdy konnej, zaczęła teĹź portretować swe ulubione zwierzęta. Konie małej Kingi Penkały budziły zachwyt wielu osób. Stawał się on jeszcze większy, kiedy oglądający narysowane konie dowiadywali się, Ĺźe nie są one odwzorowywane z np. zdjęć, ale wykonywane z pamięci.
    Oprócz czerpania pomysłów z wyobraĹşni Kinga Penkała dała się poznać jako utalentowana kopistka. Odwzorowywała dzieła takich mistrzów, jak: Vincent van Gogh, Witkacy, czy Paul Cezanne. Malowała równieĹź tradycyjne martwe natury, postacie, kwiaty. Swoje umiejętności rozwijała kontynuując malowanie pastelami, akwarelami, sporządzając linoryty i wykonując obrazy olejne na warsztatach plastycznych w Cieszynie, na które znajdywała czas po lekcjach w szkole średniej. Wolny czas dzieliła jednak pomiędzy wiele pasji, które zgłębiała. Wśród nich naleĹźy wymienić sztuki walki, taniec, języki obce, a ostatnio podróĹźowanie, połączone ze zwiedzaniem obcych państw. Otwarcie na ciekawość świata w chwili obecnej zawiodło ją aĹź za ocean... 

KARINA SZEWCZYK
    Szeroko rozumianymi działaniami plastycznymi zainteresowała się juĹź w szkole podstawowej. Wiele rysunków powstało wtedy podczas górskich wycieczek. Ma na swym koncie takĹźe wykonywanie karykatur kolegów i nauczycieli. Z pasją poświęcała się równieĹź tworzeniu biĹźuterii oraz szyciu strojów według własnego projektu.
    Dalsza edukacja poszerzała jej zainteresowania. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Edukację w tym zakresie zwieńczyła dyplomem z rzeĹşby w pracowni Jerzego Fobera. W jej rzeĹşbach nie brakuje stylistyki wypracowanej przez Henrego Moore’a i Augusta Rodina. W pracach malarskich natomiast ceni rozwiązania impresjonistyczne i secesyjne. Najwięcej uwagi poświęciła jednak innej dziedzinie plastycznej – tkaninie. Swoje artystyczne wizje realizuje w postaci haftu gobelinowego. Zajmuje się teĹź projektowaniem przedmiotów uĹźytkowych. Swoje prace pokazywała na skoczowskich wystawach: w Warsztacie Sztuk MDK (wystawa zbiorowa), w Muzeum św. Jana Sarkandra (z mężem Hieronimem).
Inspirację jej twórczości stanowią wątki etniczne z róĹźnych zakątków świata: m.in. indiańskie, celtyckie, azjatyckie, japońskie, chińskie, tybetańskie. Wnikliwie przygląda się teĹź kształtom organicznym, by czerpać z nich natchnienie. 
Zawodowo związana jest ze szkołą. Pełni rolę nauczyciela, co pozwala jej, jak sama twierdzi, zachować świeĹźe spojrzenie na świat i daje wiele satysfakcji w odnajdywaniu przez młodych ludzi własnych dróg rozwoju.
 
 Polecamy

Wyszukiwarka
Poprzednia strona MDK - ARCHIWUM

Partnerzy


Copyright © 2011-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved. Created by Patryk Kłoda pat15.net Patryk Kłoda - Strony www, serwery, domeny, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Wisła