Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Tajemnice prowincji


Zapraszamy
na

AUTORSKIE SPOTKANIE LITERACKIE
TAJEMNICE PROWINCJI

promujące książkę Joanny Jurgały Jureczki,
połączone z prezentacją najnowszych publikacji
MCK "Integrator":

- Antologią Skoczowskich Poetów,
- Katalogiem Twórców Skoczowskich.

10 lipca, godz. 18.00
Wzgórze Kaplicówka

w Skoczowie

 

AUTORSKIE SPOTKANIE LITERACKIE
TAJEMNICE PROWINCJI

promujące książkę Joanny Jurgały Jureczki,
połączone z prezentacją najnowszych publikacji
MCK "Integrator":

- Antologią Skoczowskich Poetów,
- Katalogiem Twórców Skoczowskich.

10 lipca, godz. 18.00
Wzgórze Kaplicówka

w Skoczowie

 

 

" Tajemnice prowincji"

Justyna Skotnicka powraca do swoich rodzinnych stron. Zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami siostry: niesfornym pierwszoklasistą, Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń.

 

Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku, które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy.

Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i  mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice?

 

Joanna Jurgała-Jureczka  - z wykształcenia historyk literatury, autorka publikacji dotyczących przede wszystkim okresu dwudziestolecia międzywojennego i czasów PRL-u. Interesuje się między innymi związkami znanych literatów ze Śląskiem Cieszyńskim a także historią i kulturą regionu.
Autorka m.in. książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”.

___
 

NAJNOWSZE PUBLIKACJE MCK "Integrator":


"Katalog Twórców Skoczowskich"

Wśród Skoczowian nie brakuje osób obdarzonych szóstym zmysłem, ponadprzeciętną wrażliwością, czy talentem. To, co ich wyróżnia na tle innych to pewnego rodzaju zdolność samorealizowania się poprzez kreatywność. Jedni malują, inni wyklejają, następni kadrują rzeczywistość aparatem fotograficznym. Są też tacy, którzy zaklinają realizm, a nawet i abstrakcję w rzeźbie, papierze, czy bibule. Należy pamiętać również i o rękodzielnikach, urodzonych z wprost niewyobrażalnymi pokładami cierpliwości, pracowitości, drobiazgowości i staranności w... palcach. Wszyscy zgodnie twierdzą, że nie potrafią żyć bez pasji. To ona nadaje sens przeżywanym chwilom, pozwala poczuć się kimś niepowtarzalnym, dzięki indywidualnej sile tworzenia, wznosi ponad przeciętność. Pomaga powołać do życia pierwiastek nieśmiertelności.

Pasję pomnaża niewątpliwie radość dzielenia się efektami twórczej pracy z odbiorcą. Z kolei możliwość spotkania się z czyjąś wyobraźnią, uzewnętrznioną w konkretnych wytworach, rodzi także zadowolenie, uznanie i szacunek dla tego, kto zobaczył pewne treści, przeżył je, pomysłowo przetworzył i na koniec podzielił się nimi w oryginalny sposób. Wzajemne obdarowywanie się przywołanymi uczuciami jest niepodważalną wartością. Stało się ono także argumentem dla wydawcy „Katalogu Skoczowskich Twórców”.

Miejskie Centrum Kultury „Integrator” od wielu lat przymierzało się do zebrania w jednej pozycji sylwetek, jak i próbek twórczości obdarzonych talentem Skoczowian, tych aktualnie się realizujących, ale i tych, których można już tylko wspominać. Wśród nich nie brakuje profesjonalistów, ale i osób, które amatorsko przyglądają się światu w niecodzienny sposób. Prezentowani pasjonaci są w różnym wieku. Niektórzy mają na koncie prezentacje swoich prac w środowisku lokalnym, inni mogą pochwalić się dorobkiem wielu wystaw o zasięgu krajowym, ale i zagranicznym. Są jednak i tacy, o których świat jeszcze nie usłyszał i na łamach tego właśnie katalogu debiutują. Życzymy wszystkim, by niniejszy katalog pomógł dodatkowo rozwinąć ich talenty, a czytelników zapraszamy do podróży po świecie różnorodnych wrażliwości, wizji i realizacji z mapą Skoczowa w tle.

---


"Antologia Skoczowskich Poetów"

Po raz kolejny Miejskie Centrum Kultury „Integrator” postanowiło zaprezentować poetycką twórczość Skoczowian. Wcześniejsze zbiorki wierszy takie, jak „Krople lirycznego nasycenia” i dwie części „Podwieczorku z metaforą” pokazały, że Skoczowianom nieobce jest pisanie wierszy. Sens promowania tego typu twórczości potwierdzają także laury otrzymywane przez autorów liryków w ramach różnego rodzaju konkursów poetyckich, nawet o zasięgu ogólnopolskim.

Pisanie wierszy ma związek z dotykaniem bardzo wrażliwej materii. Wielokrotnie łączy się z obnażeniem głęboko skrywanych uczuć. Stąd też niezwykle istotnym jest umiejętne ośmielanie zwłaszcza ludzi młodych do wyjęcia z szuflady swoich prób pisarskich. Możliwość opublikowania wierszy w tomiku stanowi bardzo wymierne utwierdzenie autora w podejmowanych przez niego działaniach, a także wyróżnienie. Ukazanie się drukiem danych tekstów potęguje rozwój rzadko spotykanego, poetyckiego talentu. Dlatego też po raz kolejny oddajemy w ręce autorów, jak i pozostałych czytelników, pozycję pełną najróżniejszych sposobów widzenia świata, przez pryzmat doświadczenia, ale też świeżości. Pierwsza z wymienionych cech dotyczy poetów, którzy tworzą od wielu lat i wielokrotnie można było już o nich usłyszeć. Pisarska świeżość natomiast to cecha gimnazjalistów, których kilkadziesiąt wierszy wzbogaca karty niniejszego zbiorku.

Życzymy wszystkim czytelnikom „Antologii Skoczowskich Poetów” oderwania się od szarej codzienności podczas wnikliwego przyglądania się rzeczywistości, która jak się okazuje może być odkrywana ciągle od nowa na tysiące pięknych, oryginalnych, poetyckich sposobów.

 

Promocja książek na skoczowskiej „Kaplicówce”

    W czwartek 10 lipca, na skoczowskiej „Kaplicówce” miało miejsce wydarzenie w niecodziennej scenerii – z widokiem na Beskidy. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” w Skoczowie zorganizowało promocję najnowszej książki Joanny Jurgały – Jureczki pt. ''Tajemnice prowincji'', której akcja toczy się na Śląsku Cieszyńskim. Wydarzenie było połączone z promocją wydawnictw przygotowanych przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator” tj. „Antologia Skoczowskich Poetów” oraz „Katalog Twórców Skoczowskich”. Podczas spotkania autorka „Tajemnic Prowincji” – Joanna Jurgała – Jureczka, podsumowała pracę nad książką, opowiedziała o inspiracjach i kulisach powstania oraz serdecznie zachęciła do przeczytania powieści. Główna bohaterka zostaje kustoszem niewielkiego muzeum hrabiny Doenhoff. Pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej sytuacji, przejmuje również tymczasową opiekę nad synami siostry: niesfornym pierwszoklasistą Kubą i jego dużo starszym bratem, Maciejem. W Brzozowie zamierza spędzić tylko rok. Wbrew oczekiwaniom nadchodzący czas przyniesie jej sporo niespodziewanych wrażeń. Kobieta pozna związaną ze Śląskiem Cieszyńskim rodzinę Kossaków i ekscentrycznego Witkacego, porozmawia z dawną dziedziczką Brzozowa, spotka wyniosłego prawnuka hrabiny, a także mieszkańców prowincji. Odtworzy niezwykłe wydarzenia z przeszłości, wpisane w rytm wielkiej historii, dostrzeże urok zmieniających się pór roku, które z dala od zgiełku wielkich miast każą spojrzeć na życie i ludzi z innej perspektywy. Czy Justyna znajdzie prawdziwe i dojrzałe uczucie? Jaki wpływ na nią i mieszkańców prowincji będą miały rozwiązane zagadki i ujawnione tajemnice? - czytamy w opisie wydawcy, Wydawnictwa ZYSK I S-KA. Z pewnością jest to doskonała pozycja na letnie wieczory, która pomoże nam zapomnieć o problemach i troskach dnia codziennego.

    Wydarzenie było okazją do zaprezentowania wydawnictw przygotowanych przez Miejskie Centrum Kultury „Integrator” przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.

    „Antologia skoczowskich poetów” została podzielona na dwie części – „…wiersze odnalezionych w świecie poezji” oraz „…wiersze poszukujących w świecie poezji”. Jest to pozycja, która z pewnością zainteresuje miłośników poezji, którzy chcą poznać lokalną twórczość. W „Katalogu Twórców Skoczowskich” zaprezentowani zostali twórcy i artyści związani ze Skoczowem, którzy wykonują swoje prace w różnych technikach. Od fotografii, rysunku, malarstwa, rzeźby poprzez rękodzieło do złożonych projektów architektonicznych oraz replik historycznej broni. Publikacja została podzielona na dwie części: „Twórczo obecni wśród nas..” oraz „Pozostali w naszych wspomnieniach”.

    Miejskie Centrum Kultury „Integrator” od wielu lat przymierzało się do wydania ww. książek. Cieszyć może fakt, że zebrani i skatalogowani lokalni twórcy, zostali zestawieni i zaprezentowani w ciekawy sposób w pięknie wydanych publikacjach.
 

 

SZK.

 



Galeria: