Ochrona danych osobowych
Deklaracja dostępności
MCK Polityka ochrony dzieci 2024
BIP

Wystawa twórczości A. N. Kraus


Malarstwo i fotografie można podziwiać w Galeryjce Miejskiej ARTadres. To wrażliwość wyrażona przez matkę i córkę - Annę i Ninę Kraus. Podczas wernisażu wystawy ich twórczość podziwiało wielu gości. Niespodzianką była również oprawa poetycko-muzyczna przygotowana przez Mirosława A. Kućmierza. Wystawę można oglądać do 29 sierpnia w ARTadresie - codziennie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00.


SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Malarstwo i fotografie można podziwiać w Galeryjce Miejskiej ARTadres. To wrażliwość wyrażona przez matkę i córkę - Annę i Ninę Kraus. Podczas wernisażu wystawy ich twórczość podziwiało wielu gości. Niespodzianką była również oprawa poetycko-muzyczna przygotowana przez Mirosława A. Kućmierza. Wystawę można oglądać do 29 sierpnia w ARTadresie - codziennie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

 

 Anna Karus

Anna Kraus pochodzi z województwa opolskiego. Do Pierśćca trafiła pod koniec lat 50-tych. Jest absolwentką Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie o specjalności pedagogika religijna i społeczno – opiekuńcza. Ukończyła też studia podyplomowe z przedmiotu „Sztuka” w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku – Białej i „Technika” w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 6 i Gimnazjum nr 3 w Pierśćcu jako pedagog szkolny oraz nauczyciel plastyki i zajęć technicznych.

Zawsze interesowała się sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu. Jest osobą wrażliwą na piękno, co pomaga w kreowaniu sztuki i nie pozwala na obojętność wobec drugiego człowieka. Praca w szkole sprzyja temu, aby rozwijać jej zainteresowania i realizować marzenia. Fascynacja malarstwem w jej przypadku trwa od wielu lat, ale stosunkowo niedawno przybrała formę „zewnętrzną”. Chyli czoła przed każdym artystą, jednak najbardziej urzeka ją malarstwo realistyczne – co jest widoczne w wykonywanych pracach. Pierwsze obrazy powstały w 1998 roku. Wzorem i inspiracją byli i są dla niej wielcy malarze – tacy, jak: Vincent van Gogh i Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski i Claude Monet, Paul Cezanne i wielu innych, których podziwia. Z tego zauroczenia zrodziły się między innymi takie obrazy: „Pomarańczarka”, „Wschód słońca”, „Mleczarka”, „Słoneczniki”, „Nenufary”, „Babie lato”. Jej ulubioną techniką są suche pastele, ale od około dwóch lat docenia też walory akrylu. Pojawiają się też prace wykonane ołówkiem – szczególnie portrety. Pomiędzy malowaniem kolejnego obrazu tworzy wiersze, miedzy wierszami - obrazy i tak spędza wolne chwile. Nigdy nie poznała słowa „nuda”. Zawsze zachwyca się przyrodą, najmniejszym kwiatem, niższymi beskidzkimi górami i dużo wyższymi Tatrami. Te ostatnie, prócz zachwytu wzbudzają w niej pokorę przed Stwórcą.

 

Nina Kraus

Od wczesnych lat dziecięcych miała kontakt z szeroko rozumianą sztuką. Miała okazję zobaczyć wiele przedstawień scenicznych i przedsięwzięć muzycznych. Przez osiem lat grała na fortepianie. Fotografią zainteresowała się w Nowym Jorku i to właśnie wtedy odkryła radość życia z pasją. Wraz z otwarciem się na nowe środowisko przyszła też samorealizacja w kwestii sztuki. Małe, ale stawiane w szybkim tempie kroki ku wdrażaniu się w tajniki fotografii, przyniosły szybkie efekty. Naturalna i głęboka wrażliwość na piękno pozwalała na ekspresję poprzez fotografię, będącą z miesiąca na miesiąc, z roku na rok nieodłącznym sposobem porozumiewania się jej z rzeczywistością. Pasja stała się obsesją do tego stopnia, że nie potrafiła pominąć żadnego elementu szeroko rozumianego piękna, nie zamykając go w fotograficznym kadrze.

Styl Niny Kraus wydaje się zmieniać wraz z upływem czasu, doświadczeniem i upodobaniem, przechodząc przez transformacje wraz z nią samą. Celowo eksperymentuje z różnymi tematami i formą, nie narzucając sobie ograniczeń. Obok portretów zgromadzonych z różnych stron świata w jej portfolio widnieją niesamowite krajobrazy z podróży, a także z rodzinnych okolic. Pozostając na dłużej w jednym miejscu czuje, że być może coś ją omija, co znajduje się jeszcze gdzieś indziej, stąd od razu wyrusza na poszukiwanie nowych wrażeń w inne miejsca. Szczegóły detali zamkniętych w fotografiach makro zajmują również ważne miejsce w jej dorobku twórczym. Mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na delikatność i wysublimowaną wrażliwość.

Prace Niny Kraus można było podziwiać na kilku wystawach fotografii w Polsce i na Florydzie, gdzie przebywała przez kilka lat. Krakowska Galeria Fotografii Artystycznej wciąż gości kilka jej prac na swoich ścianach. Inne fotografie wpisały się w wiele artykułów i publikacji zarówno w kraju, jak i za oceanem.

Więcej fotografii Niny Kraus można zobaczyć na stronie internetowej www.ninakraus.com.

 



Galeria: